W 20 odcinku podcastu Grafitowe Studio, opowiadam o badaniu dotyczącym pozycji loga na stronie internetowej i jego wpływie na rozpoznawalność oraz postrzeganie marki. Odnoszę się do badania Nielsen Norman Group z 2016 roku i tłumaczę jakie to ma znaczenie dla Twojej strony.

apple podcast logogoogle podcast badgespotify podcast badge
Z tego odcinka dowiesz się:
Powiązane odcinki podcastu i blogi:
Przydatne linki:

Z tego odcinka dowiesz się:

  • Na czym polegało badanie przeprowadzone przez Nielsen Norman Group
  • Jaka jest różnica w odbiorze marki w zależności od pozycji loga na stronie
  • Gdzie powinieneś umieścić logo, żeby Twoi odbiorcy zapamiętali i rozpoznali twój brand

Powiązane odcinki podcastu i blogi

Linki

Strony buduję w Webflow

Muzyka w podcaście pochodzi z Artlist

Wersja do czytania

Szansa zapamiętania marki przez użytkowników wzrasta o 89%, jeśli logo było w lewym górnym rogu strony.

Takie dane opublikował Nielsen Norman Group w 2016 roku. Organizacja przeprowadziła research, oraz testy z użytkownikami sprawdzając, czy logo po lewej stronie, czy po prawej wpłynie na poprawę doświadczenie użytkowników, oraz na rozpoznawalność marki.

Ponieważ żyjemy w kraju, gdzie piszemy od lewej do prawej, naturalnie, czytamy i przeglądamy strony w ten sam sposób. Pierwszym elementem, na który użytkownik zwraca uwagę otwierając nową stronę, to logo w lewym górnym rogu. 

Dzieje się tak, ponieważ w ten sposób użytkownik upewnia się, że trafił w dobre miejsce. Wyraźne i czytelne logo pomaga ustalić pozycję i pozwolić użytkownikowi przeskanować resztę widocznej części podstrony w poszukiwaniu stałych elementów: nawigacji, nagłówka i przycisku call to action.

Wyróżnienie się

Umieszczenie logo w środku paska nawigacyjnego, lub po prawej stronie, może wydawać się sposobem na odróżnienie się od konkurencji, złamaniem reguł, pójściem pod prąd, aby pokazać, jak bardzo jest się innym. I nie powiedziane, że to nie zadziała. Jednak aby upewnić się, że wiesz co robisz i podejmujesz świadomą decyzję, przeprowadź A/B testy z użytkownikami.

Test NNG

Nielsen Norman Group w swoim badaniu przetestował strony 4 hoteli. Do testu przygotowali zarówno wersje oryginalne stron, jak i przerobione tak, że logo było po prawej stronie. 

Następnie zaprezentowali użytkownikom po 4 przypadkowe designy hoteli i uczestnicy testów musieli określić, które z hoteli na zaprezentowanych stronach budził u nich pozytywne uczucia — czy hotel był przyjazny, unikalny, stylowy, i czy mieliby ochotę w nim pobyć. 

Następnie, użytkownikom zaprezentowano inne 5 stron, w przypadkowej kolejności i zadano pytania niedotyczące bezpośrednio strony, ale raczej natury demograficznej. Starano się ten sposób zminimalizować efekt zapamiętywania stron, które widzieli wcześniej.

Na koniec, użytkownikom przedstawiono wszystkie designy i poproszono o zaznaczenie tych, które widzieli i oceniali w poprzednich testach.

Wynik

W efekcie testów przygotowano raport, który jasno stwierdza, że pozycja logo ma znaczenie.

Prawie 40% użytkowników zapamiętało stronę hotelu, który miał logo po lewej stronie, a tylko 21% zapamiętało hotele z logiem stronie prawej.

To statystycznie znacząca różnica.

Natomiast, największa różnica była w przypadku rozpoznawalności marki. 89% uczestników testu zapamiętało markę, gdy logo było po lewej stronie.

Wpływ pozycji loga na unikalność marki

Z drugiej strony patrząc, oprócz zapamiętania marki, czy uczestnicy testów postrzegali hotele z logo po prawej stronie, jako te bardziej stylowe, unikalne?

Nie. 

Wyniki badań nie dały jednoznacznych i różniących się odpowiedzi na temat stylu czy unikalności. Użytkownicy postrzegali unikalność i styl stron patrząc na zupełnie inne elementy, takie jak fonty, kolory czy stylistyka zdjęć.

Zatem, jeśli weźmiemy wyniki tych badań i przełożymy je na język twojej strony internetowej, co nam to daje?

Gdzie powinno być logo

Ze względu na sposób pisania i czytania w zachodnich językach, lepiej jest pozycjonować logo po lewej tronie, tak aby użytkownik mógł szybko zlokalizować je i określić brand.

Poza tym, logo jest powszechnie stosowane jako szybki link do strony głównej i gdziekolwiek na stronie użytkownik by nie był, wie, że klikając logo, przejdzie na stronę główną. Z tego też powodu, użytkownicy spodziewają się logo po lewej stronie.

Standardowe praktyki

Standardowe praktyki projektowania stron określają, że po prawej stronie powinny znajdować się opcje logowania/rejestracji, koszyk zakupowy, lub menu. Logo powinno być po lewej tronie. 

To ma również znaczenie w przypadku stron mobilnych, gdzie zazwyczaj w prawym górnym rogu, użytkownik spodziewa się znaleźć rozwijaną nawigację strony.

Świadome łamanie reguł

Projektując swoją stronę, możesz pokusić się o złamanie reguł i umieszczenie logo w innym miejscu, np. na środku, lub po prawej stronie. Możesz również eksperymentować z pozycją nawigacji. Ludzie czasem lubią nowinki i odstępstwa od reguły. Jednakże wyuczamy się pewnych stałych zachowań i oczekujemy podobnych efektów. Bo wbrew wszystkiemu, ludzie nie lubią zmian.

Kwestia odbiorców

Najważniejsze jednak abyś dopasował swoją stronę do swoich użytkowników. Jeśli prowadzisz firmę tzw. tradycyjną, np. jesteś prawnikiem, lub księgowym, to raczej twoi użytkownicy spodziewają się bardziej tradycyjnego podejścia do strony. I będą oczekiwali, że logo i nawigacja są jasno i czytelnie spozycjonowane. 

Z drugiej strony, jeśli jesteś artystą, osobą kreatywną, możesz pokusić się o szaleństwo na stronie. Dopóki twoi użytkownicy to akceptują i zgadzają się na taki układ, to nie ma problemu.

Jednak, jakiejkolwiek decyzji byś nie podjął, zawsze testuj swoje rozwiązania.

Zakończenie

I tym pozytywnym akcentem kończąc, dziękuję ci za wspólnie spędzony czas. Mam nadzieje, że dowiedziałeś się czegoś fajnego i pomocnego. Jeśli tak, to zachęcam cię do pozostawienia recenzji w iTunes, lub chociaż kilku gwiazdek. To szalenie istotne dla mnie, bo pozwoli mi dotrzeć z tym podcastem do większej liczby odbiorców.

Jeśli uważasz, że ktoś, kogo znasz, twój klient, kolega, rodzina skorzystają z posłuchania tego odcinka podcastu, podaj go dalej. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czemu w ogóle miałbyś chcieć budować nową stronę dla swojej firmy, posłuchaj 12 odcinka podcastu, w którym opowiadam po ci strona w 2021 roku. 

A jeśli zastanawiasz się jak poprawić wygląd strony, żeby klienci kupowali więcej, sto odsyłam cię do odcinka 7, gdzie podaję na to dokładnie 7 sposobów.