Z jakiegoś powodu mnóstwo małych firm nie ma strony internetowej. Gdy zapytałem dlaczego, właściciele odpowiedzieli mi, że nie potrzebują, bo mają Facebooka i tam ich wszyscy mogą znaleźć. Ale czy na pewno?

apple podcast logogoogle podcast badgespotify podcast badge
Z tego odcinka dowiesz się:
  • dlaczego nie miałbyś mieć strony internetowej dla swojej firmy
  • dlaczego warto mieć stronę
  • co powiedział Chris Ducker
  • dlaczego ryzykownie jest polegać tylko na mediach społecznościowych
  • co się stanie gdy Zuckerberg oszaleje
Powiązane odcinki podcastu i blogi:
Przydatne linki:

Pierwszy odcinek 2 serii Grafitowego Studia. Fajnie, że jesteś!

Nowe Grafitowe Studio

Hej, witam Cię w nowym roku i w nowym sezonie, z nowymi planami, nadziejami i chęciami. To pierwszy odcinek po przerwie świąteczno-noworocznej. Może zauważyłeś nowe intro, nowa muzyka, dokonałem kilku zmian, mam nadzieję, że na lepsze.

Zawsze tak jest że nowy rok daje nam energię do zmian, do nowych planów. Niektórzy składają postanowienia noworoczne, wykupują karnety na siłownie, rzucają alkohol, palenie.

Dlatego ja też postanowiłem dokonać drobnych zmian w 2021, mam nadziej, że przypadną ci do gustu. Nowe Grafitowe Studio, w nowym roku. Zaczynamy

Początek internetu

1 stycznia 1983 roku narodził się internet, a zatem jesteśmy równolatkami.

Pierwsza strona internetowa zadebiutowała live 6 sierpnia 1991 roku. A więc 30 lat temu.

Była to strona, której autorem był Tim Berners-Lee z Europejskiej Organizacji Badań Nuklearnych, w skrócie CERN.  

Od tamtej pory przeszliśmy narodziny Google, Amazona, eBaya, Allegro, Naszej Klasy, Facebooka, Skype, pierwszego iPhone’a, Spotify, Netflixa, iPhone’a 12, G5 oraz Covid.

Firmy zmieniły sposób działania w internecie, zmienił się sposób w jaki kupujemy, czytamy, oglądamy, rozmawiamy. 

38 lat od narodzin internetu - i praktycznie wszystko możemy zrobić online. Mamy social media, YouTube i Netflixa zamiast telewizji, kupujemy na Amazonię, rozmawiamy przez Zoom lub Skype. Kampanie marketingowe przeniosły się do kanałów społecznych.

A zatem, czy w 2021 roku potrzebujesz jeszcze mieć stronę www dla swojej firmy? Czy 30 lat od pojawienia się pierwszej strony internetowej, taka forma prezencji firmy ma jeszcze sens?

Na to pytanie będę starał się odpowiedzieć w 12 odcinku podcastu.

Dlaczego nie miałbyś mieć strony internetowej dla swojej firmy

Przeanalizujemy te elementy, bo być może w 2021 roku strona internetowa jest już dinozaurem. Jest już na wyginięciu. Może już wcale nie potrzebujesz strony internetowej.

Musisz ją zbudować

To znaczy, najpierw musisz ją zaprojektować, a dopiero potem zbudować, bo tak się powinno budować strony internetowe. A nie z szablonów.

To kosztuje zarówno pieniądze jak i czas. Designer musi zaprojektować. Developer musi zbudować.

Tudzież jeżeli używasz Webflow, to wówczas potrzebna jest tylko jedna osoba. Niemniej jednak - należy przygotować kontent. Trzeba przygotować treści, przygotować strategię. To skomplikowany i długofalowy proces budowania strony internetowej, która ma dla ciebie pracować.

Facebook to 5 minut

Facebook w przeciwieństwie do tego, to 5 minut roboty. Zakładasz konto, logujesz się, wpisuje imię, nazwę, parę parę słów opisu, wrzucasz zdjęcie lub logo - i gotowe.

Zarządzanie stroną znowu jest skomplikowane

Musisz mieć hosting, musisz mieć domenę, musisz umieścić stronę na hostingu. Jeśli jesteś jeżeli nie wiesz jak to zrobić, musisz znowu do kogoś się udać, żeby to dla ciebie zrobił. To kosztuje czas i kosztuje pieniądze.

W przypadku Facebooka znowu wszystko masz podane na tacy. Po prostu rejestrujesz się i jesteś. Pięć minut po założeniu konta masz masz adres, który możesz podawać wszystkim. Wszyscy cię tam mogą znaleźć. 

SEO

Po wpisaniu frazy w Google musisz mieć dobrą pozycję w wyszukiwarce. Na początku Twoja strona tej pozycji nie będzie miała,  musi pozycję dopiero zdobyć. Pomoże w tym na pewno optymalizacja SEO. Natomiast to trwa i to kosztuje.

Natomiast Facebook już domyślnie ma całkiem niezłą pozycję. Tak samo Instagram czy LinkedIn pojawiają się bardzo wysoko, więc automatycznie ich pozycja jest bardzo dobra. Czyli szansa na znalezienie ciebie teoretycznie rosną.

Kiedy twoja strona jest statyczna nie będzie miała zbyt wielkiej szansy pojawiać się częściej w wynikach wyszukiwarek, ponieważ ludzie poszukują pewnych fraz próbują rozwiązać swój problem. Zatem musisz tworzyć treści, żeby móc pojawiać się w wynikach wyszukiwarek. To oznacza pisanie blogów lub nagrywanie wideo, żeby te wszystkie elementy umieścić na swojej stronie.

Musisz mieć CMS (Content Management System), gdzie te blogi będą umieszczone, gdzie będą publikowane zdjęcia i artykuły czy pliki audio z Twojego podcastu. No i znowu to kosztuje czas i to kosztuje wysiłek.

No chyba, że zapłacisz komuś z zewnątrz, żeby zrobił to za ciebie. Wtedy dodatkowo kosztuje to pieniądze.

Z drugiej strony masz Story live na Facebooku czy na Instagramie. Wystarczy, że przyciśniesz przycisk w telefonie, żeby nagrać krótkie wideo. 15 sekund i już masz stworzony kontent, który wszyscy widzą, mogą podziwiać, lajkować i komentować i podawać dalej.

Social media zdecydowanie są szybsze. Są bardziej bezpośrednie. Jeżeli popatrzymy na to w jaki sposób świat dzisiaj pędzi, to social media są właśnie takim pożywieniem współczesnych czasów. 

Twoja strona internetowa ma funkcję do wykonania

To nie jest po prostu kolejny element. To nie jest po prostu kolejna platforma. Strona internetowa jest narzędziem biznesowym.

Chris Ducker w jednym ze swoich wystąpień powiedział, że Twoja strona to jedyne miejsce w Internecie, które naprawdę posiadasz na własność. Dlatego postaraj się, żeby wykonywała dla ciebie pracę taką jaką od niej oczekujesz.

Twoja strona to jedyne miejsce w Internecie, które naprawdę posiadasz na własność. Dlatego postaraj się, żeby wykonywała dla ciebie pracę taką jaką od niej oczekujesz

Na stronie internetowej budujesz własny brand

Projektujesz i budujesz stronę taką jaką chcesz żeby była. Ponieważ umieszczasz tam swoje kolory, font, swój styl, pokazujesz swoją osobowość, swój głos, przedstawiasz to jakim jesteś, jaka twoja firma jest i budujesz całą prezentację brandu.

Coś czego Facebook Ci nie zapewni, bo tam do dyspozycji masz tylko miejsce na logo i cover foto, kilka linijek tekstu, a potem tylko tworzysz treść.

Na własnej stronie internetowej masz pełną kontrolę nad tym co publikujesz

Czy jest to blog, wideo, czy podcast, wszystko możesz umieścić na swojej stronie. Budujesz w ten sposób bibliotekę contentową w jednym miejscu.

I te wszystkie elementy są łatwe do znalezienia.  Tak jak w normalnej bibliotece gdzie książki są skatalogowane.

Gdy tworzysz treści, budujesz pozycję eksperta. Wszystko co mówisz, pokazujesz, że jesteś świetny w tym co robisz, pomaga zbudować wizerunek osoby doświadczonej znającej się na swojej pracy, nad tym co robisz.

Facebook czy Instagram też są świetnym świetnym medium do przekazywania tej treści dalej i możesz ich używać jako narzędzi marketingowych.

Natomiast lepszym miejscem do zaprezentowania szerszego panelu swoich umiejętności jest właśnie strona internetowa. Informacje na stronie są łatwiejsze do eksploracji, do do czytania.

Przy ilości treści, która powstaje w social mediach, każdy post na Facebooku czy Instagramie zostanie przesunięty w dół i nikt więcej go nie zobaczy. Na stronie to co stworzysz, zostanie na zawsze bo ma swój dedykowany adres URL. Twoja strona internetowa daje ci pełną niezależność, bo to jest Twoja strona i twój hosting.

Ty płacisz za hosting i nikt ci nie powie, że ta treść nie powinna zostać opublikowana. Facebook mimo tego, że jest dosyć liberalny, pozwala na publikowanie wiele,  jednak ma swoją politykę publikacji gdzie zakłada, że pewne elementy nie mogą zostać opublikowane. Jeżeli Facebook uzna, że twój Twój post jest obraźliwy, nawet jeżeli się myli, może zablokować Twój post. Mało tego Facebook, może zablokować Ciebie jeżeli uzna że przekraczasz granice i publikujesz rzeczy, które są niezgodne z polityką czy z wizją Facebooka.

Efekt jest taki, że stracisz możliwość dotarcia do swoich klientów, stracisz możliwość wykorzystywania tej platformy w celach swojej firmy.

Na stronie internetowej Ty kreujesz doświadczenie użytkownika

Ty budujesz formę sprzedaży, ty kreuje ścieżkę użytkownika, proces zakupowy, prezentacje towarów i usług. To od ciebie zależy w jaki sposób użytkownik zobaczy twój produkt, w jaki sposób o nim przeczyta. Gdzie pójdzie dalej. To ty pokazujesz mu przyciskami czy wskazówkami. Przeprowadzasz klienta krok po kroku przez cały proces zakupowy. Jeżeli chcesz żeby zapisał się na newsletter, to podstaw przycisk do zapisania się. Jeżeli chcesz, żeby dołożył ubezpieczenie do zakupionych butów to dajesz mu taką możliwość.

Twoja strona internetowa jest dostosowana do ciebie, a ty ją dostosowujesz do swojego biznesu. Czyli jest taka jak chcesz.

Jeżeli chcesz sprawić, żeby twój użytkownik miał jak najlepsze doświadczenie, to będziesz analizował swoją stronę. Będziesz analizował zachowanie swoich użytkowników i dostarczał im jak najlepsze doświadczenia. Dzięki temu oni będą chętniej u ciebie kupować i staną się twoimi adwokatami marki.

Coś co w przypadku social mediów raczej nie ma miejsca. Ponieważ tam nie kreujesz doświadczenia. Tam wykorzystujesz elementy, które social media dają Ci do dyspozycji. Dostajesz pewne narzędzie od Facebooka, pewne narzędzia od Instagrama i możesz je wykorzystywać. Natomiast nie jesteś w stanie tworzyć własnych narzędzi, które będą na Facebooku generowały funnel sprzedaży dla ciebie tak jak ty sobie tego życzysz.

Facebook czy Instagram mogą być elementem funnela sprzedaży natomiast najlepiej byłoby wysłać użytkowników czy klientów do Twojej strony internetowej i tam ich konwertować.

Mając stronę w internecie budujesz wiarygodność marki. Facebook może mieć każdy. Jasiu Kowalski, czy pani zza rogu - wszyscy mogą mieć Facebook. Natomiast to nie znaczy, że jesteś wiarygodnym biznesmenem. To nie znaczy, że twój biznes jest prawdziwy.

Strona to wysiłek

Więc jeśli zdecydowałeś się podjąć ten wysiłek, to znaczy, że ci zależy. To znaczy, że chcesz. To być znaczy, że chcesz pokazać swoje usługi, czy swój produkt. Dzięki temu twoja wiarygodność rośnie.

Social media są fajne, ale zmieniają algorytmy, zmieniają funkcjonalności pojawiają się i znikają, a Twoja strona była jest i będzie.

Social media usuwają funkcjonalności

W zeszłym miesiącu w jednej z grup marketingowych na Facebooku ktoś zadał pytanie “co się stało z notatkami przy stronach na Facebooku? Przespałem coś? Pytam, ponieważ cała karta zniknęła”.

Ktoś inny odpowiedział: “31 października Facebook wyłączył możliwość publikowania notatek. Te, które już opublikowałeś wcześniej, możesz znaleźć na wallu, ale nie ma już tej sekcji, ani opcji robienia kolejnych. A szkoda”.

Twój page na Facebooku, mimo, że ma Twoje logo, Twoje zdjęcia i przemyślenia, to należy do Zuckerberga.

Wszystkie story, reele, posty na Instagramie też nie są Twoje. W momencie kiedy publikujesz ładny obrazek, staje się on własnością Instagrama (i Zuckerberga, bo Facebook jest właścicielem Instagrama). 

To samo w przypadku Twittera, czy Pinteresta. 

Spędzasz godziny planując i tworząc kontent na social media, budując zasięgi, ale jeżeli pewnego dnia Zuckerberg oszaleje i zamknie Facebooka, to co się wówczas stanie z Twoimi zasięgami, fanami, postami, ofertami? 

Przepadną razem z Facebookiem.

Dlatego dla Twojego biznesu tak ważna jest Twoja strona. 

Firmy nie mają stron

Ponieważ Twoja strona jest jedyną Twoja własnością w internecie, to powinieneś starać się wykorzystywać jej potencjał maksymalnie. A możliwości masz tutaj dość szerokie. Zaczynając od podstawowych informacji o firmie i o tobie, poprzez kontakt, usługi/produkty aż po treści typu blog, video czy podcast.

Trendy

Social media są jak trendy - dziś są, jutro ich nie ma. I mimo, że platformy typy FB, IG, Tw, TT są turbo popularne, to przykłady Snapchata, Vine i paru innych pokazał, że w Social Media nic nie jest wieczne.. 

Facebook, kiedyś król, dziś ma opinię platformy dla emerytów.

Tik Tok wykorzystuje swoje 5 minut, tak jak kiedyś Snapchat, ale już Instagram nadrobił zaległości oferując nowe funkcjonalności, więc pytanie jak dług TikTok pozostanie z nami.

Wszystkie platformy wprowadzają funkcje, które pomogą Twojej marce wybić się, pokazać się. Ale również zamykają te, który ich zdaniem są nierentowne z ich punktu widzenia. 

Dlatego jeśli oprzesz swoje działania i prezencję online tylko na social mediach społecznościowych, to ryzykujesz, że pewnego dnia część Twojej prezencji po prostu zniknie. 

Strona www daje ci tę kontrolę, oraz władzę nad tym co gdzie i kiedy publikujesz, mówisz i jak to przedstawiasz.  Także używaj SM do woli, wykorzystuj wszelkie dobrodziejstwa algorytmów Facebooka czy Instagrama, ale zawsze miej asa w rękawie w postaci swojej strony. Odsyłaj potencjalnych klientów do swojej strony, gdzie masz zbudowany funnel sprzedaży. W dłuższej strategii to da ci więcej zysków. Duże firmy o tym wiedzą. Więc dlaczego ich nie kopiować?\

Webflow

A jeśli nie masz jeszcze strony, to polecam narzędzie Webflow, dzięki któremu możesz zbudować stronę taką jaką chcesz i potrzebujesz bez ograniczeń szablonów. Sam korzystam z Webflow i jestem bardzo zadowolony.