Na dzień dzisiejszy nie powinno być sekretem, że doświadczenie użytkownika strony, czyli UX, w ogromnym stopniu determinuje to, czy strona utonie, czy odniesie sukces.

A teraz UX staje się jeszcze ważniejszy, ponieważ Google jest w fazie wprowadzania aktualizacji algorytmu, który powinien być gotowy w czerwcu tego roku. Wraz z update’m, Google wprowadza nowe wytyczne pozycjonowania strony w odniesieniu do UX i jeśli zależy ci na pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania, przeprowadź dogłębny audyt swojej strony pod kątem UX i zaadresuj problemy, o których zaraz opowiem.

Jeśli do tej pory nie skupiałeś się na UX swojej strony, to najwyższa pora to zmienić.

apple podcast logogoogle podcast badgespotify podcast badge
Z tego odcinka dowiesz się:
Powiązane odcinki podcastu i blogi:
Przydatne linki:

Z tego odcinka dowiesz się:

  • czym są sygnały Page Experience
  • jakie elementy będą ważne dla Google przy pozycjonowaniu strony w wynikach wyszukiwania
  • czemu powinieneś mieć certyfikat SSL na swoim hostingu
  • dlaczego popupy na całą stronę są złe
  • jak sprawdzić czy Twoja strona jest bezpieczna

Powiązane blogi i podcasty

Podcast - 8: Wszędobylskie popupy doprowadzają Cię do szaleństwa? Popraw marketing dzięki UX

Podcast - 7: 7 rzeczy, które najbardziej wkurzają użytkowników twojej strony internetowej

Podcast - 4: Co to są czarne praktyki UX i dlaczego powinieneś pozbyć się ich ze swojej strony

Linki

Transkrypcja

Jest wiele elementów, które wpływają na dobry UX strony. O części z nich mówiłem już w poprzednich odcinkach podcastu. Zarówno ładny design, bezproblemowa nawigacja, funkcjonalność oraz łatwość użycia strony są istotne. 

Natomiast nie tylko front jest ważny. Jest mnóstwo elementów pod powierzchnią strony, które sprawiają, że UX strony działa jak trzeba. A ponieważ misją Google jest dostarczanie jak najbardziej użytecznych i używalnych rezultatów wyszukiwań, to wprowadza poprawki do algorytmu.

Nowy algorytm — Page experience — to zestaw elementów, które określają jak użytkownicy odbierają doświadczenie danej strony. Wliczają się w to zarówno dotychczasowe wytyczne – Core Web Vitals – czyli metryki doświadczenia mierzące czas ładowania strony, interakcje, czy spójność, jak i aktualne sygnały wyszukiwania: dostępność na urządzeniach mobilnych, bezpieczeństwo, zabezpieczona enkrypcja, oraz elementy obstrukcyjne.

Ważne, żeby pamiętać, że Page Experience nie będzie jedynym faktorem determinującym pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Google nadal będzie promował strony dostarczające doskonałe/wartościowe treści. Page Experience nie spowoduje nagle, że strony szybko ładujące się i łatwe w nawigacji, ale pozbawione treści będą wyżej w wynikach od tych z bogatymi w treściami. Ale jeśli postawić obok siebie dwie strony o podobnej merytoryce i wartości, to ta, z lepszym UX, będzie pozycjonowana wyżej.

Kiedy się pojawi Page Experience

Na dzień dzisiejszy Google mówi, że Page Experience update pojawi się maju 2021. Brak dokładnej daty. Ale sugeruję, żebyś przyglądnął się swojej witrynie już teraz i wprowadził poprawki jeśli trzeba.

Update: Google opóźnił wprowadzenie update'u do połowy czerwca 2021.

Sygnały Page Experience

Zatem sprawdźmy co jest istotne, żeby dostarczyć dobre doświadczenie wg Google.

Wytyczne Core Web Vitals

Largest Contentful Paint (LCP) mierzy ładowanie się największego elementu strony. Żeby dostarczyć dobre doświadczenie użytkownikowi, strona powinna ładować się poniżej 2.5 sek. 

First Input Delay (FID) – mierzy interaktywność – czyli jak szybko strona reaguje na interakcje użytkownika. Aby dostarczyć dobry UX, strona powinna dostarczać FID poniżej 100 milisekund

Cumulative Layout Shift (CLS) – mierzy stabilność wizualną. Czyli jak bardzo elementy strony niespodziewanie przesuwają się w trakcie ładowania (np. nagły baner wyskakuje na górze strony i przesuwa resztę contentu w dół, powodując, że użytkownik klika w coś, czego nie chciał.

Mobile friendly

Ponad 60% zapytań w Google pochodzi z urządzeń mobilnych. Zatem doświadczenie użytkownika twojej strony w telefonie powinno być priorytetem. 

Skorzystaj z narzędzia Mobile Friendly test żeby sprawdzić swoja stronę.

Safe browsing

Jeśli twoja strona została zhakowana, lub wygląda podejrzanie, spamowo, jest nieresponsywna, raczej na pewno spowoduje, że użytkownik od razu z niej wyjdzie. Sprawdź, swoją stronę pod względem podejrzanego lub szpiegującego oprogramowania typu malware, spyware. Zwróć uwagę, na wszelkie reklamy lub content mogący odsyłać użytkowników do niebezpiecznych stron. Narzędzie Security Issues Report pozwoli ci sprawdzić swoją stronę

HTTPS

Google zaznacza w wynikach wyszukiwania czy twoja strona korzysta z bezpiecznego szyfrowania HTTPS. Jeśli nie, obniży ją w rankingach. Certyfikaty SSL zabezpieczają twoją stronę podczas przeglądania i dla Google jest to niezmiernie istotne. Jeśli adres twojej strony zaczyna się od http:// zamiast https:// to natychmiast wykup certyfikat SSL u swojego dostawcy hostingu.

Brak elementów obstrukcyjnych

Dla Google jest bardzo istotne, żeby treść strony była łatwo dostępna dla użytkownika. Zatem wszelkie popupy, np do zapisu na newsletter na całą stronę przesłaniające kontent, zmuszające użytkownika do interakcji, będą penalizowane przez Google. Użytkownicy nie znoszą popupów, a pojawiające się często i w dużej liczbie spowodują, ze wyjdą z twojej strony.

Więcej o popupach i ich alternatywach mówiłem w 8 odcinku mojego podcastu. Posłuchaj – link w opisie do tego odcinka.

Przygotuj się

Żeby przygotować się na nowy algorytm Google, możesz zrobić wiele poprawiając swój UX. Zwróć uwagę na pewno na:

  • aktualizację swojego hostingu, lub zmianę na taki, który oferuje szybkie i bezpieczne połączenie SSL
  • skompresuj/zmniejsz grafiki na stronie
  • sprawdź swoją stronę pod kątem zepsutych linków i niedziałających podstron, 
  • obserwacja użytkowników przez narzędzia typu heatmap (np. Hotjar, CrazyEgg) pozwoli ci zidentyfikować inne problemy natury UX, dowiedzieć się gdzie klikają, dokąd scrollują, na co zwracają uwagę na Twojej stronie.

UX staje się ważne dla SEO

Wraz ze zmianami w algorytmie Google, UX staje się jednym z ważniejszych elementów SEO. Dlatego zwracaj uwagę na doświadczenie użytkownika, a nie tylko na budowanie backlinków. 

Dlaczego?

Jak sądzisz, jakie strony Google będzie promował najbardziej? Strony z największą liczbą backlinków? A może strony z najbardziej semantycznym kodem?

Żadne z nich. 

Google chce promować strony, które użytkownicy kochają. A użytkownicy kochają strony łatwe i przyjemne w użyciu, które dostarczają im tego, czego szukają. I takie strony będą się piąć w rankingu Google. Mam nadzieję, że Twoja strona będzie wśród nich.

Zakończnie

I tym pozytywnym akcentem kończąc, zachęcam cię do posłuchania również 7 odcinka mojego podcastu, gdzie mówiłem o 7 rzeczach, które wkurzają użytkowników na twojej stronie. W odcinku 4 opowiadam o czarnych praktykach UX, których Google nie znosi, zatem lepiej ich unikać. 

A jeśli nie bardzo wiesz jak zabrać się za poprawę swojej strony pod kątem użyteczności, poszukaj UX designera do pomocy. W odcinku 16 opowiadałem o tym jak pracuje projektant UX i jak może ci pomóc.

Reklama

Jeśli szukasz projektanta UX do pomocy przy Twojej stronie, bardzo chętnie ci pomogę. Napisz do mnie na design@pbstasiak.com lub umów się na darmową konsultację.

Recenzja

A na ten moment to wszystko, dziękuje ci bardzo za wspólnie spędzony czas.

Jeśli dowiedziałeś się czegoś pożytecznego, zachęcam cię do pozostawienia recenzji w iTunes, lub chociaż kilku gwiazdek, jest to dla mnie szalenie istotne i pomoże mi dotrzeć z moim podcastem do większej liczby odbiorców.

Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi odcinkami podcastu, nie zapomnij kliknąć subskrybuj w swojej aplikacji podcastowej. Publikuję nowe odcinki co dwa tygodnie we czwartek i aplikacja ci o tym przypomni. A czasem robię takie dodatkowe odcinki, jak ten, i wtedy też dostaniesz powiadomienie.