Jeśli subskrybujesz mój newsletter, lub śledzisz wydarzenia w internecie, to wiesz, że wczoraj rozpoczął się No-Code Conf 2021, czyli konferencja poświęcona ruchowi no-code, organizowana poi raz 3 przez Webflow. Dwudniowy event wypakowany prezentacjami, z których zdecydowanie najważniejszy był keynote na otwarcie, gdzie Vlad Magdalin, CEO Webflow zapowiedział nowości w tej platformie. 

I o tym dzisiaj ci opowiem.

apple podcast logogoogle podcast badgespotify podcast badge
Z tego odcinka dowiesz się:
  • Jakie nowości Webflow wprowadza
Powiązane odcinki podcastu i blogi:
Przydatne linki:

Bez specjalnego owijania w bawełnę, przejdźmy od razu do rzeczy. Co nowego w Webflow.

Vlad, w iście applowskim stylu, ale z typowym dla Webflow humorem, zapowiedział 4 główne strefy update’ów:

  • Collaboration - współpraca
  • UI - user interface
  • Data - dane
  • Logic - logika

Colaboration

Zacznijmy do tego najmniej ekscytującego update’u, dla mnie przynajmniej. Kolaboracja i role.

Workspace

Od stycznia 2022 roku Webflow zmienia i usprawnia sferę Team. To ważny update dla tych, którzy pracują w Webflow w teamie, np. agencje. Od tego momentu plan team i plan indywidualny zmieni się w „Workspace”, który pozwoli rozwijającym się firmom dodawać nowe osoby do projektów. 

Role i zakres pozwoleń

Nowe możliwości pozwolą na ustawianie i zarządzanie rolami, oraz zakresem dostępu i do projektu. Od teraz będziesz mógł określić, kto z twojego teamu może co zrobić i do czego ma dostęp. Np. możesz nie chceć, żeby Junior Designer zmieniał ustawienia bazy CMS bloga klienta, dlatego określisz jego rolę odpowiednio.

UI

OK, nowe możliwości w zarządzaniu teamem są fajne, ale fajniejsze są nowe funkcje w ustawieniach CSS. Ponieważ już od dziś w panelu Webflow mamy do dyspozycji Blending mode i backdrop filter.

Czym one są? Zobaczmy.

Blending mode

Blending modę możesz znać z Photoshopa, Figmy, albo każdego dobrego programu graficznego. 

Dzięki blending modę możesz kontrolować jak elementy nachodzące na siebie, mieszają się i wpływają na siebie. 

Np., w sytuacji, gdy masz dwa zdjęcia nachodzące na siebie, do tej pory jedno zdjęcie przesłaniało drugie. Jeśli chciałeś, żeby to pod spodem przebijało się na górę, mogłeś zastosować opacity, czyli przezroczystość, ale to powodowało, że tło również było widoczne. 

Teraz, ta nowa funkcja wprowadza możliwość kontroli widoku grafik i elementów na stronie, bez konieczności pisania lub wklejania zewnętrznego kodu CSS. 

Zmieniając blending mode, w panelu, podobnie jak w Photoshopie, wpływasz na to jak grafiki reagują na siebie. 

Backdrop filter

Jakiś czas temu, pojawił się trend w internecie, gdzie element nachodzący na inny element powodował, że ten poniżej był zamazany. Nazywaliśmy to frosted glass effect. 

Sam jestem winny podążaniem za tym trendem. Na mojej stronie zastosowałem ten efekt w pasku nawigacyjnym. 

Ale, do tej pory, żeby osiągnąć ten efekt, musiałem użyć zewnętrznego kodu, który adresował mój element. 

Teraz, dzięki backdrop filter, możemy to zrobić bezpośrednio w Webflow, bez pisania kodu.

Audit panel

Ostatnim dodatkiem do UI, jest audit panel, który do tej pory był dostępny w trybie beta. 

Budując stronę w Webflow, możesz sprawdzać i kontrolować dostępność swojej strony. Webflow przypomni ci o brakujących alt-tagach dla zdjęć, złej organizacji nagłówków, oraz złych opisach linków. 

Innymi słowy, skończyły się argumenty przeciwko budowaniu stron dostępnych.

Data

CMS Webflow jest elastyczny i bardzo wygodny, ale ma swoje braki. Dlatego zmiany w strefie danych to bezsprzecznie jedne z najbardziej oczekiwanych aktualizacji Webflow.

Pierwszą z nich jest przyspieszenie działania bazy danych. Webflow obiecuje nawet 15x szybsze działanie CMS, oraz 86x mniejsze zużycie danych przeprowadzając operacje.

Super, ale to nic w porównaniu z ogłoszeniem Memberships.

Memberships

Do tej pory jeśli chciałeś zbudować stronę w Webflow z dostępem dla użytkowników po loginie, lub sprzedawać tzw. gated content, lub subskrypcje, musiałeś skorzystać z zewnętrznych narzędzi typu no-code, np Memberstack, MemberSpace, lub Memberful i łączyć je ze swoją stroną. Albo pisać kod.

Od przyszłego roku, Webflow wprowadza Membership do swojej oferty, a już obecnie ta funkcja jest dostępna w trybie beta dla niektórych użytkowników.

Co to oznacza dla projektantów i dla klientów?

Jeśli będziesz chciał zbudować stronę/platformę typu e-learning, lub niektóre strefy swojej strony będziesz chciał otworzyć tylko dla zarejestrowanych członków (tak jak klub Małej Wielkiej Firmy Marka Jankowskiego), lub będziesz chciał oferować specjalny content tylko dla wybranych, lub płatny content (np. artykuły, podcasty, video premium), lub stworzyć serwis na wzór Patreon — to będziesz miał taką możliwość bezpośrednio w Webflow, bez pisania kodu. 

Elementy membership będą możliwe dzięki wprowadzeniu funkcji user database — czyli osobnej bazy danych dla użytkowników. Dzięki niej będzie można zarządzać swoim użytkownikami i ich dostępem do twojego contentu za bramą (czyli gated content).

A w połączeniu z ostatnim elementem, który Vlad zaanonsował, czyli Logiką, możliwości kreacji serwisów bez pisania kodu, rosną.

Logic

Logika, to znany system z internetu, który definiujemy w ten sposób:

  • Jeśli coś się stanie, to wtedy dzieje się coś innego.

Do tej pory korzystaliśmy z narzędzi typu Zapier do łączenia ze sobą aplikacji no-code (typu Airtable, MailerLite, Memeberstack, itd.). A dzięki wprowadzeniu logiki do Webflow, budując stronę www, będziesz mógł stworzyć reguły logiczne, takie jak: 

  • tworzenie elementu CMS na podstawie jakiegoś wydarzenia, 
  • wysyłania emaila, lub danych po otrzymaniu formularza
  • Aktualizacja produktu, zamówienia, subskrypcji lub triala po danym okresie czasu, itp. itd.

Na ten moment logika była tylko zaprezentowana i opowiedziana, ma być dostępna w przyszłym roku. Ale sam fakt, że takie możliwości będą bezpośrednio w Webflow, powoduje, że budowanie interaktywnych, atrakcyjnych wizualnie i użytecznych stron bez pisania kodu staje się jeszcze bardziej fascynujące.

Zakończenie

Konferencja No-Code Conf 2021 trwa jeszcze dziś, a na niej mnóstwo ciekawych wystąpień. Jeśli pojawią się jakieś nowe ogłoszenia, to dam Ci znać na mojej stronie, poniżej tego artykułu, link w opisie do tego odcinka.

A na ten moment to wszystko, dzięki wielkie.