Spece od marketingu od lat powtarzają, że „content is the king“. Ale w ciągu ostatnich dwóch lat jeden rodzaj contentu znalazł się na absolutnej fali wznoszącej. Video.

Dlaczego video jest tak popularne

Wraz z rosnącą popularnością Instagram stories, Instagram TV, Facebook stories, webinarów, Facebook live’ów, YouTube, video otacza nas coraz bardziej. Video jest wszędzie. 

A wraz z łatwością dostępu do narzędzi (jedno masz w kieszeni właśnie teraz, lub czytasz na nim ten artykuł), próg wejścia do świata video nigdy nie był łatwiejszy.

Stąd powalająca wprost popularność video w marketingu. I to w sumie dobrze, bo video jest łatwe w konsumpcji, może być przyjemne (jeśli jest dobrze zrobione) i szybko przekazuje treść, czy opowiada historię. A poza tym video angażuje 2 zmysły człowieka — wzrok i słuch, co zwiększa wrażliwość na treść.

Wzrost rynku e-commerce

Na świece w ciągu ostatniego roku liczba transakcji w sklepach online wzrosła średnio o 27.6%

Wzrost sprzedaży na globalnych rynkach e-commerce w 2020
Wzrost sprzedaży na globalnych rynkach e-commerce w 2020


Tegoroczny obrót na rynku e-commerce w Wielkiej Brytanii prognozuje się na poziomie 169 miliardów dolarów.

Przewidywana zmiana na rynkach e-commerce w 2021
Przewidywana zmiana na rynkach e-commerce w 2021


Ma to w sumie wielki związek z pandemią COVID-19 i tym, że przez wiele miesięcy sklepy stacjonarne były pozamykane, więc mnóstwo firm naturalnie przeniosło swoje biznesy do internetu

Niemniej jednak dostęp do szybkiego internetu, wszechobecne smartphony i tablety, absolutny zalew sklepów internetowych, gigantyczny rozwój firm kurierskich tylko sprzyja rozwojowi zakupów online.

Prezentacja produktów online

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się prezentacji produktów online w sklepach internetowych. W końcu to, jak zaprezentujesz swoje produkty, będzie miało znaczący wpływ na ilośc transakcji.

Zakupy online to zgoda na ryzyko

Kupując online, nie można dotknąć produktu, poczuć go, sprawdzić detali, przymierzyć. To opis, zdjęcie i video wpływa na to, jak odbierasz produkt. 

Jeśli na zdjęciu widać wszystkie detale, produktu, fakturę materiału, załamania, kolor, powłokę, to twój mózg będzie umieć wyobrazić sobie uczucie dotyku i spowoduje chęć zakupu. Z tego właśnie powodu jedzenie wygląda tak smacznie na zdjęciach, a ubrania noszą piękne modelki.

Opis produktu pomoże wyobrazić sobie, jak się produkt zachowuje lub wygląda, zrozumieć jego cechy, benefity, szczegóły.

Jeśli produkt przedstawiony jest na tle czegoś innego, np. człowieka, to łatwo wyobrazisz sobie jego rozmiar.

Jeśli tych elementów brakuje, to kupując dany produkt, ryzykujesz, że będziesz niezadowolony, że produkt nie wygląda tak, jak oczekiwałeś, że jest mniejszy, niż ci się wydawało. 

Zwrot

Jeśli sklep online oferuje zwroty i dołącza opłaconą naklejkę, żeby łatwo można było wysłać produkt z powrotem, to jeszcze mały problem. Jedyne co wówczas stracisz, to czas.

Gorzej, jeśli sklep nie oferuje polityki zwrotu, albo polityka zwrotu jest skomplikowana i jeszcze sam musisz płacić za wysyłkę produktu do sprzedawcy. Wtedy tracisz już czas i pieniądze, a sklep reputacje.

Jeśli kupujesz w swoim kraju, to jeszcze pół biedy. A co jeśli zamówiłeś buty ze Stanów…?

Znaczenie video

Właśnie dlatego video ma tak olbrzymie znaczenie w świecie e-commerce. 2-minutowe video pozwoli ci pokazać dużo więcej detali produktu niż nawet 10 zdjęć. 

Mało tego, oprócz prezentacji produktu, możesz zaprezentować jego działanie, sposób pakowania, otwierania, składania, wygląd. Możesz zaprezentować je w kontekście, w miejscu i w skali.

Dlatego, jeśli prowadzisz sklep online, obok zdjęć i opisów swoich produktów, zamieść również video prezentujące produkt. Twoi klienci ci za to podziękują.

Przykłady

Asos

screenshot strony Asos.com przedstawiający video na stornie
Asos stosuje video do prezentacji swoich ubrań


Asos, lider sprzedaży ubrań online w UK, już od dawna prezentuje video ubrań na modelach i modelkach. Dzięki temu, kupując, możesz dokładniej wyobrazić sobie, jak będziesz wyglądać. Zobaczysz, jak się zachowuje materiał, jak wygląda noszony.

AO

Screenshot strony ao.com przedstawiający video na stronie
AO od dawna prezentuje video produktów, które sprzedaje


AO to jeden z największych sklepów online ze sprzętem AGD w Wielkiej Brytanii. Każdy produkt na ich stronie oprócz dokładnego opisu i zdjęć oraz wymiarów i skali, zawiera również video recenzujące produkt i opisując jego zalety. 

Tesla

screenshot ze strony tesla.com przedstawiający video na stronie
Tesla, jak większość producentów samochodów, prezentuje video swoich modeli


Na stronie Tesli, oprócz tego, że możesz poczytać opisy ich samochodów, obejrzeć zdjęcia i wizualizacje, zobaczysz również video samochodu w ruchu. Zresztą, nie tylko Tesla wie, że samochód najlepiej wygląda, jadąc. Zdecydowana większość producentów samochodów umieszcza video prezentujące nowe modele, bo właśnie w ten sposób użytkownik może poczuć samochód. 

Rób video

Jak widzisz, rola video w dzisiejszych czasach jest niepodważalna. YouTube króluje i jest drugą najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Wszystkie firmy chcące się pokazać, oferują darmowe sample za recenzje ich produktów przez twórców na tej platformie. 

Dlatego ty też powinieneś robić video, prezentując swoje produkty. Jeśli nie prowadzisz sklepu online, ale jesteś np. elektrykiem, księgowym, czy artystą, video również może pomóc ci w prezentacji swoich usług. Pokaż, jak pracujesz, jak rozwiązujesz problemy swoich klientów, w jaki sposób im pomagasz. 

Monika Udała, współwłaścicielka firmy Accountancy 4 You już od lat realizuje filmy z poradami na tematy finansowe dla przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii. 

Screenshot przedstawiający galerię video zrealizowanych przez Monikę Udałę z Accountancy 4 You
Monika Udała publikuje swoje video na YouTube i na Facebook


A co jeśli nie potrafisz realizować filmów

Wszyscy guru od marketingu mówią, że do realizacji filmów potrzebujesz tylko telefonu i światła słonecznego. I to prawda. Bo w sumie tylko tyle wystarczy. 

Możesz zrobić bardzo dobre zdjęcia swoich produktów iPhonem. Kamera w iPhone 12 jest absolutnie rewelacyjna, a gimbale stabilizujące ujęcia można kupić już nawet za £100.

Gimbal, którego używam, DJI Osmo Mobile 3
DJI Osmo Mobile 3, którego używam

DJI Osmo 3 na Amazonie

Doskonale rozumiem, że możesz nie czuć się swobodnie, stojąc przed kamerą, lub nie wiesz jak skadrować swoje produkty, żeby wyglądały jak najlepiej. iPhone jest świetny, ale nie potrafi zrobić bardzo bliskiego ujęcia prezentującego detale tak jak obiektyw macro. 

Wówczas poszukaj pomocy osoby, która zna się na filmowaniu, lub przynajmniej wie, co to jest zasada trójpodziału, głębia ostrości, i jaka jest różnica pomiędzy wielkością przesłony a szybkością migawki. Te drobne elementy pomogą ci sfilmować twoje produkty tak, żeby wyglądały, jak najlepiej.

Poniżej video, które zrobiłem, promujące jeden z produktów mojej żony

Nie ma miejsca na bylejakość

Głęboko wierze w jakość. Bo tylko wysoka jakość spowoduje, że nie zaleje nas morze beznadzieji i bylejakości.

Nie sztuką jest sfilmować byle jak. Każdy dzieciak potrafi zrobić zdjęcie telefonem. Sztuką jest takie sfilmowanie swoich produktów, żeby wyglądały najkorzystniej, jak się da na twojej stronie. Ponieważ tylko w ten sposób przekonasz swoich potencjalnych klientów, że oferujesz świetny produkt, a nie bubel z Chin. 

Dlatego weź telefon i próbuj, ucz się, testuj. A jeśli potrzebujesz, zapytaj o pomoc. 

zdjęcie przedstawiające jak Piotr Stasiak filmuje detale produktów Lilla My
Zdjęcie behind the scenes - kręcę produkty mojej żony - Lilla My