Jak podaje The Information w Stanach Zjednoczonych ponad 40% reklam z YouTube jest wyświetlanych na telewizorach. To gigantyczny wzrost z 12% raptem sprzed dwóch lat.

Co to oznacza?

Zauważamy dużą zmianę w sposobie oglądania YouTube (oraz innych mediów streamingowych). Jeszcze 2 lata temu większość ludzi oglądała Netflix i YouTube na swoich telefonach. Dziś, do czego częściowo przyczynił się Covid i lockdown, widzowie częściej odpalają te aplikacje na smart telewizorach. 

Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze — przez lockdown, spędzaliśmy w domu dużo więcej czasu niż zwykle. Brak możliwości wyjścia z domu oznaczał, że częściej oglądaliśmy filmy i seriale. Jak mówiłem w 23 odcinku podcastu Grafitowe Studio, Netflix zarejestrował olbrzymi wzrost liczby subskrybentów 2 lata temu. 

Po drugie - dużo większy ekran telewizora powoduje, że oglądanie video jest przyjemniejsze. Ludzie zaczęli kupować nowsze telewizory z większym ekranem, żeby lepiej doświadczać magii telewizji. 

Jak oglądać YouTube na telewizorze

Aby oglądać YouTube na telewizorze, masz 3 sposoby. 

Dedykowana aplikacja w Smart TV

Jeśli masz Smart TV, czyli jeden z nowszych modeli telewizorów, z wbudowanymi aplikacjami, możesz pobrać aplikację YouTube na telewizor, zalogować się do swojego konta i oglądać bezpośrednio tam.

Właściwie każdy producent telewizorów oferuje smart TV. I który wybierzesz, w dużej mierze zależy od twojego budżetu. 

Modele różnią się technologią i systemem operacyjnym zastosowanym (np. Sony i Samsung operują na androidzie, LG na własnym systemie LG TVos), ale wszystkie oferują prawie te same aplikacje. 

Ja kupiłem 2 lata temu LG i do dziś oferuje świetne możliwości.

Firestick

Jeśli nie masz Smart TV nic straconego — po prostu będziesz potrzebował dodatkowego urządzenia — smart TV box. To może być Amazon Firestick, Apple TV, Roku, BritBox lub Chromecast TV.

Każdy działa na podobnej zasadzie, podpinasz urządzenie do telewizora przez kabel HDMI, łączysz urządzenie z internetem i dedykowanym pilotem obsługujesz. Tam możesz pobrać aplikacje, w tym YouTube i oglądać w ten sposób.

Benefitem tego rozwiązania jest to, że aplikacje są zainstalowane w boxie, a nie w telewizorze, więc możesz go podpiąć do praktycznie każdego telewizora wyposażonego w złącze HDMI i oglądać swój kontent. 

Możesz również podpiąć smart box do projektora i oglądać film na przykład w ogrodzie.

Ważne tylko, żeby Smart Box był połączony z internetem.

Streaming z telefonu

Alternatywą do smart TV box jest Chromecast. To tak zwany dongle, który wpina się do portu HDMI telewizora, oraz zasila z portu USB (lub z prądu), ale nie ma dedykowanego pilota. 

Żeby oglądać przez Chromecast, musisz puszczać video z telefonu. W Twojej aplikacji Youtube lub Netflix pojawi się ikonka w prawym górnym rogu do streamowania. Klikając ją, wyślesz sygnał z telefonu do chromecasta i będziesz mógł cieszyć się YouTube na telewizorze. 

Wówczas twój telefon staje się pilotem. Na telefonie pauzujesz, przewijasz i puszczasz nowe video. 

Streamowanie z telefonu YouTube nie przeszkadza w dalszym używaniu telefonu do innych celów. Czyli nadal oglądając najnowszy odcinek Grafitowego Studia, możesz podzielić się tym na swoim Facebooku.

Twórcy na wielkim ekranie

Natomiast zmiana preferencji oglądania YouTube zwiększa wymagania dla twórców YouTube.

Do tej pory mały ekran i dźwięk z telefonu mogły wybaczyć niskiej jakości obraz, lub kiepski dźwięk. Oglądając kanał YouTube na telewizorze 4K wszystko lepiej widać, a dźwięk przestrzenny wyciągnie wszystkie niedociągnięcia twórcy. 

Dlatego należy wejść na wyższy poziom i postarać się, aby produkcyjnie, jakość twojego video była jak najlepsza. 

To oznacza, nagrywanie w możliwie najwyższej rozdzielczości (Full HD to właściwie minimum), poprawę kadru i oświetlenia, oraz zadbanie o świetny dźwięk. 

Telefon lub aparat

Właściwie każdy współczesny telefon pozwala nagrywać video w rozdzielczości 4K. Pamiętaj, tylko aby nagrywać główną kamerą (tą z tyłu telefonu), a nie frontową. Przedni obiektyw zazwyczaj jest gorszej jakości i mimo że nagrywając widzisz się, to utrata jakości może być znaczna. A oglądając video na telewizorze, jakość ma znaczenie.

Jeśli nagrywasz aparatem, to jakość obrazu będzie zależała od rozdzielczości, obiektywu, głębi ostrości, przesłony, szybkości migawki. To nieco wyższa szkoła jazdy, ale gdy opanujesz tę sztukę, twoje video wejdzie na wyższy poziom.

Światło

Ale nieważne czym nagrywasz, najważniejsze i tak pozostaje światło. Ilość i jakość światła ma bezpośredni wały na jakość video, które wyprodukujesz. 

Być może półciemny pokój na ekranie telefonu wygląda ok, ale jeśli ten sam obraz wyświetlisz na ekranie 55-calowego telewizora 4K, to zobaczysz ziarno i piksele. A tego nikt nie chce oglądać.

Dlatego, jeśli nie masz lamp studyjnych, lub chociaż paneli LED, nagrywaj w ciągu dnia, blisko okna. Światło słoneczne to jedno z najlepszych lamp filmowych na świecie. Pamiętaj tylo, żeby nie nagrywać bezpośrednio pod słońce i w promieniach słońca, bo obraz będzie przepalony i właściwie nieoglądalny.

Dźwięk

Głośnik telefonu jest dość niskiej jakości. Choć, jeśli oglądasz video korzystając z dobrej jakości słuchawek, to audio może być dużo lepsze.

Natomiast nagrywając swoje video na YouTube, zwracaj uwagę na nagranie dźwięku. Mikrofon z telefonu nie będzie wystarczający. Znów, coś, co brzmi ok w telefonie, na dużym telewizorze z soundbarem będzie brzmiało kiepsko.

Zainwestuj w mikrofon kierunkowy, lub chociaż mikrofon krawatowy. Już one pomogą poprawić jakość dźwięku w twoim video. Trzymaj mikrofon blisko ust, ale nie bezpośrednio przed ustami, aby ograniczyć pogłos i tzw „pykanie” (czyli wybuchowe dźwięki słów zaczynających się na p, b, d, t).

Zwracaj uwagę na jakość

Wszyscy marketingowi guru powtarzają wciąż, że przede wszystkim należy zacząć nagrywać. I do pewnego stopnia zgadzam się z nimi. Ale jeśli chcesz, żeby Twoje video było oglądalne na dużym ekranie, postaraj się poprawić jego jakość, przygotowując dobrą produkcję. Zainwestuj w mikrofon, lampy, statyw i aparat i wynieś swoje video na wyższy poziom. A twoi widzowie, siedzący na kanapie przed 55-calowym telewizorem, ci podziękują.

Znaczenie video

Video ma olbrzymie znaczenie w marketingu, a YouTube jest drugą co do popularności wyszukiwarką na świecie. Dlatego nie traktuj video jak przykrej konieczności. Poznaj metody produkcji dobrej jakości filmów i sprzedawaj więcej dzięki video

I pamiętaj, jakość ma znaczenie, zwłaszcza na dużym ekranie.