Strona firmowa to narzędzie biznesowe na autopilocie

Design + biznes

Kiedyś strona firmowa była robiona, jak beton, albo makaron. Dodawałeś kilka składników, wymieszałeś, doprawiłeś i… “bum” - gotowe. 

Na szczęście czasy się zmieniły i dziś strona to nie tylko zestaw ładnych obrazków i paru linijek tekstu. Strona ma zadanie, ma pracować, ma działaś, ma przyprowadzać ci klientów, generować leady, sprzedawać.

Wydaje się dużo?

Dlatego potrzebujesz dobrego projektanta UX, który pomoże Ci przejść przez ten proces.

Ponieważ dobry projektant UX musi mieć zarówno szerokie pojęcie o standardach internetowych, trendach i kierunkach designu, jak i rozeznanie w biznesie, marketingu i psychologi klienta.

Dobry projektant UX rozumie motywacje użytkowników, potrafi zadać odpowiednie pytania, zna zasady i wie jak je łamać.

Strona nastawiona na osiąganie zysków

Nie da się zaprojektować sukcesywnej strony internetowej, która sprzedaje, posługując się tylko szablonem Wordpressa i kilkoma zdjęciami z banku zdjęć. Taki proces działał 10 lat temu.

Dziś, aby stworzyć efektywną witrynę, projektant musi zrozumieć kierunek i cel biznesowy firmy, problemy i gole jej klientów, oraz szczegóły funkcjonowania branży. Bez tego, zaprojektuje jedynie ładną wizytówkę. A Ty potrzebujesz stronę nastawioną na osiąganie zysków, która pracuje gdy Ty śpisz.

Rozwój firmy

Jeśli Twoim celem jest wzrost firmy poprzez dostarczenie dobrych wrażeń Twoim użytkownikom i realizacja długofalowych celów, czytaj dalej. To oznacza, że zależy Ci na budowaniu relacji z klientami, a nie sprzedaży masowej. To oznacza, że rozumiesz, że klient kupuje od firmy, którą zna, lubi i której ufa. To oznacza wreszcie, że należysz do tej grupy przedsiębiorców, którzy satysfakcję klientów przekuwają w sukces. Świetnie, bo w tej samej grupie znajdują się takie marki jak Apple, Nike, AirBNB czy Starbucks.

Jest jeszcze jedna rzecz, która łączy te marki. Wszystkie wprowadziły proces do swoich działań. Wszystkie oparły swój rozwój o dostarczanie jak najlepszego doświadczenia użytkownika. A żeby zaprojektować dobre doświadczenie, należy mieć uformowany proces, która określa plan działań krok po kroku.

Mój proces

Mój proces nie zrodził się z dnia na dzień. Nie powstał w trakcie prysznica, jazdy samochodem, czy biegania. Jego elementy tak. Ale całość formowała się dość długo.

Dlaczego?

Ponieważ chciałem mieć pewność, że mój proces zadziała. Że wdrażając proces w życie, pomogę moim klientom. Wiedziałem, że tylko spokojne planowanie, testy, analiza i weryfikacja pomysłów mogą sprawić, że proces zadziała. 

Przetestowałem mój proces podczas wielu projektów i wiem, że działa. 

Dlatego dziś chciałem podzielić się z Tobą moim procesem. Dowiesz się tutaj jak pracuję, poznasz mój proces, który wdrażam za każdym razem gdy pracuje nad stroną dla klienta. 

Dlaczego?

Bo zależy mi na sukcesie Twojej firmy i chcę, żeby Twoi użytkownicy byli zadowoleni z interakcji z Tobą i Twoją firmą. Bo cholernie mi zależy na tym, żeby klienci mieli dobre doświadczenie cyfrowe. Bo nie mogę znieść źle zaprojektowanych stron, nie działających narzędzi, skomplikowanych procesów, biurokracji, papierologii i podkładania kłód pod nogi.

Dlatego ogłosiłem mój manifest użyteczności i dlatego dziś dzielę się moim procesem.

Uważam, że każdy dobry projektant powinien mieć podobny (jeśli nie taki sam jak mój) proces. I jeśli go nie ma, to powinieneś uciekać jak najdalej od niego. 

Pięć pytań

Mój proces składa się z kilku kroków. Ich celem jest:

  • poznanie Ciebie, Twojej firmy i klientów;
  • zrozumienie Twoich problemów;
  • określenie Twoich celów;

A wszystko po to, żeby dostarczyć Ci produkt uszyty na miarę i dopasowany do Ciebie. 

Wyobraź sobie, że jestem krawcem szyjącym Ci nowy garnitur, że kupujesz nowy samochód.. to podobne doświadczenia.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę od lat, czy dopiero zaczynasz, pierwszymi pytaniami, jakie usłyszysz ode mnie są:

CO - GDZIE - JAK - KIEDY - DLACZEGO
  • Co robisz?
  • Gdzie zmierzasz?
  • Jak mierzysz sukces?
  • Kiedy ten sukces zamierzasz osiągnąć?
  • Dlaczego obecnie nie możesz go osiągnąć?

Zrozumienie Twojego biznesu 

Każdą z powyższych odpowiedzi rozwijam o kolejne pięć pytań.

Im głębiej schodzimy, tym lepiej rozumiem Twój biznes, Twoją firmę, założenia, cele, dążenia, sposób realizacji, problemy, Twoich klientów, ich cele i problemy. 

Budując wiedzę na temat Twojej firmy, mogę zrozumieć Twoje motywacje i przeszkody. Poznaje Cię, zaczynamy się rozumieć, nadawa na podobnych falach. 

Audyt UX

Jeśli posiadasz już stronę przeprowadzam pełny audyt użyteczności oraz dostępności Twojej strony (aplikacji). Pozwoli mi to na zidentyfikowanie potencjalnych problemów w dążeniu do celów. Znając Twoją grupę docelową, cele i założenia będę widział, gdzie aktualna strona ma problem i będę mógł zaproponować rozwiązanie.

Testy użytkowników

Przeprowadzam research i testy z użytkownikami Twojej strony (aplikacji) aby zrozumieć ich punkt widzenia. Często okazuje się, że ich rozumienie problemu różni się od Twojego. Testy zdalne i wywiad możliwe są dzięki wykorzystaniu internetu i narzędzi do testowania.

Prototyp

Posługując się metodologią Design Thinking, rozumiejąc Ciebie i Twoich użytkowników, projektuję wstępne rozwiązanie, które testuję w postaci prototypu wraz z odbiorcami Twojej strony. To da mi odpowiedź na temat, czy moja wizja rozwiązania problemu jest spójna z wizją Twoich klientów i Twojego biznesu.

Wdrożenie

Uzyskane odpowiedzi z testów prototypu pozwalają na zaprojektowanie finalnej wersji serwisu, spójnej z oczekiwaniami użytkowników i Twojej wizji celów biznesowych.

Obserwacja

Proces nie kończy się na wdrożeniu zmian w życie. Należy je jeszcze obserwować i analizować czy działają tak, jak były zamierzone. W razie konieczności reaguję, testuję alternatywne wersje i zmieniam.

Dla kogo ten proces?

Mój proces nie jest przeznaczony dla każdej firmy, czy dla każdej strony w sieci. To nie jest rozwiązanie “na wczoraj”. Proces wymaga czasu, pracy i zaangażowania. 

Raczej traktuj proces jak plan fitnessowy, który realizowany sumiennie i zgodnie z założeniami, w planowanym okresie czasu, przynosi zamierzone efekty. 

Dlatego proces będzie idealnym rozwiązaniem dla małej firmy, która chce urosnąć do średnich rozmiarów, lub dla średniej, która chce być duża. Ale przede wszystkim proces jest dla firmy, która ma plan, cel i chęci. 

Jesteś gotowy do wdrożenia procesu?

Jeśli jesteś gotowy rozwinąć swoją firmę projektując nowoczesną witrynę, która pracuje dla Ciebie, gdy Ty śpisz, umów się na zdalną darmową konsultację. Przedyskutujemy Twoje potrzeby, problemy, cele i dokąd zmierzasz.