Jeśli zastanawiasz się jak przygotować okładkę do podcastu, to przede wszystkim gratulacje, że zacząłeś nagrywać podcast. Wiele osób o tym myśli, ale niewielu coś robi. Także jesteś w tej wyjątkowej grupie twórców.

Zakładam, że masz pomysł na podcast, nazwę i wiesz, o czym będziesz mówił i do kogo. Zatem przejdźmy od razu do części właściwej — tworzenie okładki. Możemy?

Dane techniczne

Apple ma swoje, dość specyficzne, wytyczne odnośnie pliku okładki, jaką musisz przygotować, żeby móc zgłosić swój podcast do biblioteki Apple. 

Zatem to jest Twój punkt wyjścia:

 • kwadrat 3000 × 3000 pikseli 
 • rozdzielczość 72 dpi (plik do internetu)
 • przestrzeń kolorystyczna RGB 
 • plik w formacie JPEG, PNG

Ponadto okładka musi być oryginalna i nie może zawierać żadnych elementów poniżej:

 • zamazane, mylące, niskiej jakości zdjęcia
 • wulgarny język
 • zdjęcia/grafiki ze znakiem wodnym
 • logo/nazwy Apple, Apple Podcasts, iTunes Store,
 • grafik lub reprezentacji urządzeń firmy Apple
 • odniesień do nielegalnych narkotyków, przemocy lub bluźnierstwa

Narzędzia

Żeby zaprojektować okładkę, potrzebujesz programu graficznego. Do wyboru masz co najmniej kilka opcji:

 • Photoshop - płatny £19.97/miesiąc po 30 dniach darmowego okresu próbnego
 • Illustrator - płatny £19.97/miesiąc po 30 dniach darmowego okresu próbnego
 • Sketch  - płatny $99 (jednorazowa opłata) po 30 dniach darmowego okresu próbnego
 • Figma - darmowy (choć jest też plan premium)
 • XD - darmowy (choć jest też plan premium)
 • Affinity Designer - płatny £48.99 (jednorazowa opłata) po 30 dniach darmowego okresu próbnego

Są też narzędzie internetowe typu Canva, czy Adobe Spark, ale ponieważ ich nie używam, nie będę się na nich skupiał. 

To, jakiego narzędzie użyjesz, nie ma tak na dobrą sprawę znaczenia, bo wszystkie pozwolą Ci stworzyć kwadrat 3000 × 3000 pikseli. Ja na co dzień pracuję używając Figmy, Sketch i XD, oraz Illustrator. Ostatnimi czasy rzadziej używam Photoshopa.

Branding

Ważne pytanie — czy Twój podcast jest częścią strategii marketingowej Twojej firmy? Czy masz markę osobistą? Czy może realizujesz go dla zabawy, jako hobby?

Pytania te są o tyle ważne, że jeśli podcast realizujesz w ramach swojej firmy lub marki osobistej, okładka powinna być utrzymana w stylistyce brandu Twojego lub firmy. W ten sposób tworzysz spójną identyfikację marki.

Natomiast jeśli nagrywasz podcast jako hobby, projekt poboczny, lub nie jest powiązany z żadną marką, to masz większe pole manewru i możesz poeksperymentować. 

Z drugiej strony, to dobry moment, żeby pomyśleć nad stworzeniem marki swojego nowego podcastu. Potem przeniesiesz tę stylistykę na stronę swojego podcastu

Kompozycja

Pamiętaj, mimo że plik okładki musi być duży (3000 × 3000 px), to najczęściej będzie oglądany jako mały kwadracik w telefonie. Z tego powodu bardzo ważna jest kompozycja oraz rozmiar elementów / tekstu na okładce.

Nie przesadzaj z ilością tekstu, ani detalami. Gdy pomniejszona, taka okładka będzie wyglądała jak kolorowa plama. Jeśli masz wątpliwości czy elementy będą dobrze widoczne, zastosuj technikę zmrużonych oczu — przymknij oczy, tak, żeby ledwie co widzieć przez rzęsy. Jeśli potrafisz rozróżnić poszczególne elementy, to jest dobrze. Gorzej, jeśli zobaczysz kolorową plamę.

Okładka podcastu jest jak okładka książki, rzut oka powinien pozwolić wyrobić sobie jakiś wstępny pogląd.

Okładka podcastu The Bossbabe Podcast
Okładka podcastu The Bossbabe Podcast - czytelna hierarchia: zdjęcie, tytuł, imiona dziewczyn. Do tego piękne fonty i prostota

Hierarchia

Zasada hierarchii mówi, że należy rozróżnić 3 stopnie ważności:

Stopień 1 - najważniejsza informacja

Czyli element najważniejszy, coś, co ma przykuwać główną uwagę. Może to być tytuł, może to być Twoje zdjęcie (lub element graficzny). Coś, na co spojrzysz od razu, gdy popatrzysz na okładkę. 

Stopień 2 - informacja drugorzędna

Czyli element podporządkowany pierwszemu — istotny, ale nie kluczowy. Jeśli tytuł jest elementem 1 stopnia, to np. Twoje zdjęcie może być elementem 2, lub odwrotnie.

Stopień 3 - element dopełniający

Czyli element poboczny, uzupełniający. Może to być np. dopisek, o czym jest podcast, albo Twoje nazwisko, hasło, motto, dekoracja graficzna, itp.

Zastosowanie takiej hierarchii pozwoli osobie na szybkie przeskanowanie okładki i ocenę, o czym jest podcast i czy chce go pobrać.

Okładka podcastu Billionaire Boys Club
Okładka podcastu Billionaire Boys Club. Okładka jak z książki, opowiada historię, 2 fonty, 3 kolory

Fonty (czcionki)

Nie lubię używać słowa czcionka, bo tych używał Guttenberg w swojej maszynie drukarskiej. W komputerach są fonty.

Kiedy projektujesz okładkę podcastu, użyj maksymalnie 2 fontów (idealnie jednego). Nie daj się zwieść idei, że więcej fontów to lepiej. 

Nie. 

Mniej znaczy więcej.

Niemniej masz kilka opcji do wyboru:

 • Zastosuj font z identyfikacji swojego brandu (jeśli masz przygotowany design system dla swojej marki). 
 • Możesz użyć fonta w dwóch wagach (np. Light i Bold)
 • Możesz użyć dwóch kontrastowych, ale uzupełniających się fontów (np., szeryfowy i bezszeryfowy)

Natomiast istotne, żebyś zachował zdrowy umiar i dopasował fonty do siebie. 

Czytelność

To, jaki font wybierzesz, jest tak naprawdę sprawą stylistyki, kierunku designu i kwestią gustu. Ale najważniejsze, żeby font był CZYTELNY. Słuchacz chce przeczytać, co jest napisane na Twojej okładce, więc mu to ułatw i nie stosuj udziwnianych, odręcznych, ozdobnych fontów. Wyglądają nieprofesjonalnie i są mało czytelne.

Parowanie fontów

Jeżeli łączysz dwa fonty z tej samej rodziny, ale w dwóch różnych wagach, wybierz co drugą wagę — zasada kontrastu.

Przykład:

Wybrałeś font Helvetica Light, więc odpuszczasz Helvetica Regular i bierzesz Helvetica Medium.

Jeśli łączysz fonty z dwóch różnych rodzin, upewnij się, że do siebie pasują. 

O typografii można napisać całą książkę (i takie powstały) więc skończę tutaj. Natomiast jeśli masz pytania odnośnie wyboru fontów do okładki Twojego podcastu, napisz.

Design

Tutaj masz prawie nieograniczone pole manewru. To, co przedstawisz na swojej okładce, ma swoje zadanie — przekazać ducha podcastu, opowiedzieć, o czym jest ten podcast, dotrzeć do grupy docelowej. Projekt będzie sumą twojej kreatywnej pracy poprzedzonej researchem i analizą (generalnie w tym celu firmy zatrudniają projektantów). 

Zastanów się, co chcesz przekazać, jakie emocje wzbudzić u Twojego słuchacza docelowego, czego może się spodziewać, czego oczekuje i czy rozumie twój koncept.

Design jest zależny. Zależny od tego kim jesteś, od marki, od tematu, od grupy docelowej. Inaczej będzie wyglądała okładka podcastu dla kobiet o seksie, a inaczej dla managerów o technikach zarządzania.

Okładka podcastu Secret Leaders
Okładka podcastu Secret Leaders - świetna kompozycja, 2 fonty, 3 podstawowe kolory, prosta i czytelna

Inspiracja

Przeprowadź research i zobacz okładki podcastów w Apple Podcast. Sprawdź te najpopularniejsze, te z Twojej grupy tematycznej. Zainspiruj się, ale nie kopiuj.

Feedback

Pokaż swój design osobom trzecim, zarówno potencjalnym słuchaczom, jak i komuś kompletnie obiektywnemu. Zapytaj, co widzi, co czuje, jak odbiera Twoją okładkę. Sprawdź, czy Twój pomysł i sposób myślenia pokrywa się z jego.

Design jest subiektywny. Coś, co podoba się Tobie, może nie przypaść do gustu komuś innemu. Ile osób, tyle opinii, a o gustach się nie dyskutuje. Zatem nie pytaj, „czy okładka się podoba". Zapytaj, czy działa. Ważne, żeby realizowała cel. A tym celem jest tapnięcie w Twój podcast w telefonie. 

okładka podcastu Grafitowe Studio
Okładka mojego podcastu - Grafitowe Studio

Zakończenie

W grupie uczestników kursu podcastowego Marka Jankowskiego — PodcastPro — większość użytkowników dzieliła się swoimi projektami okładek i prosiła innych kursantów o opinie. W większości wypadków nie byłem w grupie docelowej, więc nie wiedziałem, czy gdybym był zainteresowany tematem, dana okładka przemówiłaby do mnie. 

Dlatego zwracałem im uwagę na detale techniczne, takie jak fonty, kolory, kompozycja. 

Nie mogę Ci powiedzieć co masz umieścić na swojej okładce podcastu, lub czy mi się Twoja okładka podoba. Mogę dać Ci wskazówki jak zaprojektować, na co zwrócić uwagę.

Jeśli będziesz miał pytania, lub chciał zweryfikować pomysł, daj mi znać. A jeśli potrzebujesz projektanta do swojej okładki/strony/aplikacji/brandu napisz - popracujemy nad Twoim projektem. 

A tymczasem zasubskrybuj mój podcast, żeby dowiedzieć się więcej o designie dla biznesu.

Okładka mojego drugiego podcastu Facet, czyli mężczyzna po 35
Okładka mojego drugiego podcastu Facet, czyli mężczyzna po 35