Załóżmy, że potrzebujesz zbudować nową stronę dla swojej firmy. Znalazłeś idealnego projektanta, który rozumie twoje potrzeby, dogadujesz się z nim doskonale i wierzysz, że dostarczy to, czego potrzebujesz. 

Kiedy podczas darmowej konsultacji z projektantem, dochodzisz do pytań o budżet, możesz nie mieć w głowie jeszcze gotowej odpowiedzi. Projektant postara ci się wyjaśnić jak działa proces, co się składa na budowę strony i dlaczego musi tyle kosztować. Pomoże ci również obliczyć budżet. 

Jednak cena za wykonanie strony ze wszystkimi elementami, które chcesz, jaką projektant Ci zaproponował, przekracza twój budżet. Może się to wiązać z wieloma czynnikami, złożonością projektu, wieloma podstronami, dodatkami i funkcjonalnościami, oraz doświadczeniem projektanta. Proces budowy strony trwa i kosztuje pieniądze.

Być może słyszałeś wcześniej o tak zwanych tanich stronach za kilkaset funtów.

Jednak, jeśli traktujesz swój biznes poważnie, a strona internetowa ma być dla ciebie narzędziem biznesowym i marketingowym, to pieniądze na nową witrynę będą inwestycją, a nie wydatkiem. 

Ale co przypadku, jeśli chcesz zainwestować w nową stronę, lub nawet potrzebujesz nowej strony, żeby realizować swoje założenia marketingowe, ale nie do końca masz na to budżet wymagany przez projektanta?

Cóż, wówczas, masz dwa wyjścia.

MVP, lub płatność rozłożoną.

Ale najpierw zróbmy założenia na potrzeby tego artykułu.

Przykładowa wycena

Dla wygody tego artykułu, przygotowałem szacunkowe wyceny. Nie są one związane z żadnym konkretnym projektem, ani nie biorą pod uwagę aktualnych problemów użytkowników, czy firm. Nie znam też wartości tego projektu dla klienta. To po prostu szacunkowe, ale realne, liczby na potrzeby tego artykułu.

Co się znajdowało w twoich oczekiwaniach

Jeśli twoje oczekiwania co do nowej strony zakładały, np.: 

 • 4 główne podstrony (główna, o nas, usługi, kontakt)
 • podstronę do każdego serwisu, który oferujesz
 • prezentację portfolio twoich projektów, które wykonałeś
 • blog
 • newsletter
 • landing page z ofertą darmowego ebook (+ thank you page)
 • proces onboardingu nowych leadów przez landing page

Załóżmy, twój budżet przewidywany na ten projekt to £3,000.

Co przygotuje ci projektant

Projektant, pracując na Twoich wymaganiach, rozumiejąc Twój problem i cel, do którego zmierzasz, przygotowuje wycenę, biorąc pod uwagę zarówno to, co chcesz i to, co jest możliwe. 

Jeśli z wyliczeń wychodzi, że Twój budżet pokrywa wszystkie wymagania, to mamy zielone światło do projektu.

Natomiast, jeśli Twoje wymagania przekraczają szacunkowy koszt realizacji, wówczas projektant przygotuje Ci dwie wyceny:

 • jedną ze wszystkimi elementami, które oczekiwałeś - £5,000
 • drugą, MVP - £3,000

Co to jest MVP

MVP, czyli Minimum Viable Product, z angielskiego oznacza produkt o minimalnej funkcjonalności, gotowy do operacji. Ten termin pochodzi ze świata startupów, gdzie na początku firmy wypuszczają uproszczone wersje swoich produktów, po to, aby sprawdzić, czy koncept działa i użytkownicy będą chcieli korzystać z aplikacji. Wówczas, z czasem, dodaje się nowe funkcjonalności, podążając za tzw. Roadmap.

Jeśli przełożymy to na język stron internetowych, wówczas otrzymamy stronę o minimalnej funkcjonalności z minimalną ilością podstron, które firma potrzebuje do realizacji swoich założeń i celów biznesowych. Te, z czasem, można rozbudowywać i dodawać kolejne podstrony.

Wersja MVP

Biorąc przykład powyżej, Twój budżet jest niewystarczający na całość wymagań. Dlatego projektant proponuje wersję MVP. Zależnie od twojej strategii i rozmów z projektantem podczas konsultacji, w MVP może się znaleźć:

 • 4 główne podstrony (główna, o nas, usługi, kontakt)
 • podstronę do każdego serwisu, który oferujesz
 • prezentację portfolio twoich projektów, które wykonałeś

Tym samym, blog, newsletter, ebook, landing page I proces onboardingu zostanie odsunięty w czasie.

Jeśli szacunkowy koszt wersji MVP to £3,000 - to mieścimy się w Twoim budżecie.

Co ci daje MVP

Jeśli koszt realizacji pełnej strony przekracza twój budżet, a jesteś w stanie zacząć działać tylko z MVP, to będzie to bardziej efektywna finansowo opcja. Koszt za MVP będzie niższy niż za pełny serwis, a otrzymasz funkcjonalną stronę, która będzie live i do której będziesz mógł kierować swoich odbiorców. Natomiast, po jakimś czasie, np po kilku miesiącach, mając już budżet, możesz wrócić do projektanta, aby dodać brakujące elementy serwisu.

W ten sposób rozkładasz w czasie wydatki inwestycyjne i otrzymuje produkt w ratach. Jeśli twój model biznesowy na to pozwala, to całkiem dobre rozwiązanie.

Co to jest płatność rozłożona

Jeżeli nie chcesz, bądź nie możesz, zdecydować się na MVP (np. ponieważ twój plan marketingowy zakłada strategię promocji e-booka, oraz newsletter), wówczas możesz zdecydować się na płatność rozłożoną.

W prostych słowach to nic innego, jak umowa z projektantem na spłatę ratalną projektu.

Zależnie od projektanta, może on oferować różne modele płatności rozłożonej. Ja zazwyczaj stosuję dwa modele:

 • 50 + 50 (2 płatności)
 • Model subskrypcyjny (7 płatności)

Jak działa 50 + 50

To najprostszy model płatności. Projektant pobiera zaliczkę w wysokości 50% wartości zlecenia po podpisaniu kontraktu przed rozpoczęciem pracy. Kolejne 50% pobiera po zakończeniu pracy.

Ponieważ praca nad stroną może potrwać nawet kilka miesięcy, druga płatność jest wówczas odroczona w czasie.

Przykład

Jeśli oferta wykonania pełnego zlecenia wynosiła £5,000, to przy układzie 50+50 zapłacisz £2,500 przed rozpoczęciem pracy, a kolejne £2,500 po otrzymaniu gotowej strony (czyli np. za 3 miesiące).

Dla kogo taki model

Jeśli masz budżet na projekt gotowy na koncie, lub przewidujesz, że będziesz miał pełny budżet, zanim projekt się zakończy, to wówczas układ 50+50 działa idealnie dla ciebie. 

Jak działa model subskrypcyjny

Jeśli wybierzesz model subskrypcyjny, to wówczas płatności są rozłożone na okres 3 do 6 miesięcy (zależnie od kosztu projektu). Nadal musisz wpłacić zaliczkę. Ale dla wygody moich klientów stosuję tu niższy poziom zaliczki - 30%, a następnie rozkładam 70% ceny projektu na 6 rat.

Przykład

W naszym przykładzie, gdzie projekt kosztuje £5,000:

 • zaliczka wyniesie £1,500
 • a następnie 6-miesięcznych płatności po £590

Dla kogo taki model

Jeśli nie dysponujesz całym budżetem koniecznym do realizacji projektu, ale chcesz go zrealizować, to taki układ będzie dla ciebie korzystny.

Jak będę pamiętał o płatnościach

Projektant przygotuje odpowiedni kontrakt, w którym określa dokładne daty wpłat rat i będzie wysyłał miesięczne faktury na płatności. Kontrakt określa datę i sumę wpłaty, oraz wysokość kar za zwłokę. 

Metody płatności

Zatem już wiesz, że masz kilka opcji płatności za projekt strony. Ale w jaki sposób możesz te płatności uiścić? 

Do wyboru masz kilka opcji:

Przelew bankowy

Najwygodniejszy i najszybszy sposób płatności. Jeśli masz konto firmowe w banku Starling, to wszystkie transfery masz za darmo.

Bank Starling, konto biznesowe

Płatność kartą debetową/kredytową

Na fakturze, którą otrzymasz, będzie przycisk do płatności online. Możesz w łatwy sposób zapłacić swoją kartą w telefonie, tak jak płacisz za zakupy w Next, Asos, albo Argosie. Płatności realizowane są przez Stripe, więc są zabezpieczone.

Ważna uwaga - płacąc kartą, system nalicza opłatę administracyjną w wysokości około 3% wartości transakcji i automatycznie dodaje do sumy. 

Stripe, system płatności online

Polecenie zapłaty

Jeśli wybrałeś model subskrypcyjny płatności rozłożonej, dobrym pomysłem będzie ustawienie polecenia zapłaty na swoim koncie (Standing Order), żeby nie przegapić żadnej płatności.

Podsumowanie

Zatem, jak widzisz, projektant to też człowiek i doskonale rozumie, że czasem cash-flow nie pozwala na uiszczenie wysokiej sumy za usługę. A jeśli wiesz, że realizacja projektu będzie kluczowa dla Twojej strategii biznesowej lub marketingowej, to nie możesz pozwolić sobie na odłożenie realizacji projektu na „niewiadomo kiedy”, bo na tym ucierpi twój biznes. Wtedy rozłożone płatności przychodzą Ci z pomocą.