Jednym z najcześciej zadawanych pytań na świecie (zaraz, po „czy widzisz mój ekran” na Zoom call’ach) jest „Ile kosztuje…”. A potem, „dlaczego tak drogo”?

Potrzebujesz nowej strony

Zatem, potrzebujesz nową stronę dla swojej firmy, zaczynasz nowy biznes i chcesz pokazać się online. Lub, przygotowujesz kampanię reklamową nowego produktu, czy usługi i chcesz zbudować sukcesywną i sprzedającą landing page.

Przygotowujesz plan działania, plan marketingowy, budżet. Wpisujesz w excela koszty reklamy na Facebooku, koszty adsów na Google. Ale ciągle najważniejsza rubryka pozostaje bez cyfry - koszt strony internetowej.

Musisz się tego dowiedzieć, bo budżet się nie domknie!

Poszukiwania ceny

Wpisujesz w Google pytanie “projektowanie stron internetowych” i… otrzymujesz „tylko” niecałe 25 miliony wyników. 

screenshot z wynikiem wyszukiwania w Google „projektowanie stron interentowych”
Wynik wyszukiwania w Google „projektowanie stron internetowych”


Postanawiasz się rozejrzeć dokładniej i do kilku firm wysyłasz takiego maila:

Hej, planuję nowy biznes i potrzebuję prostą stronę internetową. Ile u was kosztuje taka prosta stronka dla małej firmy?
Dziękuje z góry
Pozdrawiam
Maciek

Sreenshot przedstawiający email do projektanta z pytaniem o koszt strony internetowej
Email do projektanta z pytaniem o koszt strony internetowej


Wysyłasz i czekasz z utęsknieniem na odpowiedzi z liczbami, które wpiszesz do excela.

Ale zamiast tego, przychodzi mail zupełnie inny:

Hej Maciek, dzięki, za maila i za pytanie. Gratuluję startu nowej firmy, na pewno stresujące zadanie przed tobą. I doskonale Cię rozumiem, że potrzebujesz nową stronę, która uniesie ciężar twojej firmy, zrealizuje twoje cele i jednocześnie spełni oczekiwania Twoich potencjalnych klientów. Rozumiem też, że skoro startujesz dopiero, planujesz zbudować małą stronę, którą z czasem będziesz mógł rozwijać wraz z rozwojem twojej firmy.
I bardzo chciałbym Ci powiedzieć cenę z katalogu… ale nie ma ceny z katalogu. Widzisz, z ceną strony internetowej jest jak z ceną samochodu. Nie ma jednej odpowiedzi, bo nie ma jednego samochodu. Tak samo, nie ma jednej strony, bo każda jest inna, dopasowana do potrzeb indywidualnych klienta. I bardzo chętnie porozmawiam z Tobą, żeby dowiedzieć się czego dokładnie potrzebujesz, żebym mógł przygotować ci dopasowaną ofertę do Twoich potrzeb. Umówmy się na szybki call jutro, żeby obgadać Twój projekt. Poniżej znajdziesz link do rezerwacji konsultacji ze mną - tak jest najłatwiej dopasować nasze terminarze -
https://tidycal.com/pbstasiak/consultation-30
Pozdrawiam i do usłyszenia/zobaczenia
Piotrek

screenshot przedstawiający email od projektanta z odpowiedzią na pytanie o cenę strony internetowej
Email od projektanta z odpowiedzią na pytanie o cenę strony internetowej


Czyli nie ma jednej ceny. Wszystko zależy od detali.

Co się składa na cenę strony

Cena strony jest zależna od wielu czynników. Na cenę wpływają zarówno koszty produkcji, dodatki, jak i drobne detale, które usprawniają i poprawiają doświadczenie. 

Strona jak samochód

Gdy na przykład kupujesz samochód, Twój proces myślowy działa mniej więcej tak:

 • określasz, czy potrzebujesz samochód rodzinny, czy sportową furę
 • czy będziesz nim jeździł na dalekie wyprawy, czy tylko do sklepu i pracy
 • czy masz konkretną markę na myśli
 • rodzaj paliwa/napędu
 • kolor
 • wyposażenie i dodatki niezbędne
 • wyposażenie i dodatki, które fajnie mieć

I dopiero suma tych elementów daje listę wymagań, z którymi zgłaszasz się do dealera, a tam otrzymujesz wybór kilku, kilkunastu pojazdów spełniających mniej lub bardziej twoje wymagania. Część będzie w twoim budżecie, część nie.

I albo godzisz się na kompromis, pomiędzy listą oczekiwań, a dostępnością, albo decydujesz się na zakup nowego samochodu według swoich życzeń, płacąc za to wyższą sumę.

Ile kosztuje strona, a ile kosztuje samochód - link do artykułu na blogu pbstasiak


Lista potrzeb strony

Kupując stronę internetową, ten proces działa podobnie.

Najpierw musisz zdecydować:

 • co Twoja strona ma robić
 • jaki ma realizować cel
 • czego oczekują przyszli użytkownicy tej strony
 • jaką masz strategię marketingową
 • czy planujesz rozwijać tę stronę i w którym kierunku

Dopiero wówczas, znając te elementy, można zacząć planować zakres prac i koszt.

Co to jest „prosta strona”

Skupmy się na przykładzie Maćka z maila powyżej. 

Maciek określił w mailu, że potrzebuje „prostą stronkę dla małej firmy”. 

To bardzo enigmatyczne i szerokie pojęcie. Dlatego, że to może być prosta strona pod względem struktury i budowy, a może być prosta, pod względem funkcjonalności. 

To może być strona składająca się z 4 głównych podstron:

 • strona domowa
 • o nas
 • usługi
 • kontakt

Ale to może być również rozbudowana strona, mimo, że nadal prosta w funkcjonalności, lub designie:

 • strona domowa
 • o nas
 • usługi
 • usługa 1
 • usługa 2
 • usługa 3
 • blog
 • kontakt

Zakres prac będzie zależny od potrzeb firmy i planu marketingowego. Jeśli Maciek planuje rozpocząć kampanię content marketingową od razu, to blog będzie konieczny. A jeśli, zaczyna od strony-wizytówki, to wersja pierwsza będzie wystarczająca. 

Research z odbiorcami

Maciek zaczyna nowy biznes, więc na razie wszystko planuje. Nie ma jeszcze gotowej bazy klientów, tylko potencjalną, zainteresowaną grupę. Zatem należy przeprowadzić research z tą grupą, dowiadując się jakie napotykają trudności i jak nowa firma Maćka może im pomóc, rozwiązać ich problemy. To pozwoli zrozumieć, co jest konieczne na stronie. 

Również, konsultacja z projektantem pozwoli określić zakres prac i konieczne komponenty strony, które sprawią, że „prosta strona dla małej firmy” będzie działać.

Strona, to narzędzie biznesowe

Bo nie sztuką jest postawić byle jaką stronę. Strona, to narzędzie biznesowe, część planu marketingowego, zatem musi realizować założenia w niej zaplanowane.

Rozwiewanie wątpliwości

Dlatego, aby w pełni zrozumieć potrzeby, Maciek umawia się z projektantem na darmową konsultację. Ale zanim do niej dojdzie, projektant wysyła Maćkowi jeszcze jednego maila.

Hej Maćku, dzięki za rezerwację spotkania. Widzimy się jutro o 17 na Zoom. Ale zanim porozmawiamy, przesyłam ci cheklistę przed konsultacją. Znajdziesz w niej pytania, które zadam ci podczas rozmowy, więc, jeśli przeglądniesz ten dokument od razu, to będzie nam łatwiej rozmawiać o twoim projekcie.  

Checklista, o której mowa, to lista 20 pytań, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy z projektantem. 

Pobierz checklistę z 20 pytaniami przed spotkaniem z konsultantem

Darmowa checklista do pobrania - 20 pytań przed konsultacją z projektantem

Co ci daje darmowa 30 minutowa konsultacja z projektantem

Projektant musi zrozumieć, co potrzebujesz, zanim będzie mógł ci pomóc i określić koszt strony. Dlatego właśnie umawia się na darmową konsultację. 

Konsultacja, to część procesu pracy projektanta. I projektant realizuje proces krok po kroku, ponieważ strona to nie beton, czy makaron, gdzie po prostu wrzucasz kilka składników i gotowe. Budowa strony to czasochłonny proces.

Zatem, ile kosztuje strona i dlaczego tak drogo

Rozumiem, że przyszedłeś z pytaniem „ile kosztuje strona”, lub „dlaczego tak drogo”, a zamiast tego otrzymałeś zawoalowaną odpowiedź „to zależy”. Ale taka jest rzeczywistość. 

Cena strony internetowej zależy od wielu czynników. Nie ma jednej ceny z menu. To nie jest bar szybkiej obsługi.

Cennik usług projektanta przygotowany jak Menu w restauracji, żeby uświadomić, ze to cena strony nie jest stała
Projektowanie stron to nie jest wybór z menu szybkiej obsługi, to proces


Ze względu na złożoność procesu, liczbę kroków do podjęcia, ilośc pracy wymaganej do zaprojektowania, oraz do zbudowania, koszt strony internetowej liczy się w tysiącach funtów (a nie setkach). Niektóre, typowe strony-wizytówki, bez bloga, newslettera, sklepu, będą oczywiście dużo tańsze, niż serwis z CMS (Content Management System), blogiem, portfolio, newsletterem, landing page’ami i połączonymi ofertami reklamowymi. 

Inwestycja, a nie koszt

Strona to element twojej strategii marketingowej. Dlatego patrz na nią jak na inwestycję, nie na koszt. Nawet jeśli będziesz musiał zapłacić £3,000 za stronę, a dzięki niej i strategii marketingowej zarobisz £60,000 w roku, to koszt tej strony już nie jest tak wielki.

Zobacz, ile pracy włożyłem w budowę własnej strony, tej, na której obecnie jesteś. To da ci obraz procesu i złożoności tego zadania.