Czy naprawdę potrzebuję stronę www dla mojego podcastu?

Dokładnie takie pytanie zadałem sobie, gdy planowałem i startowałem z moim podcastem Grafitowe Studio

  • Czy ja na prawdę potrzebuję stronę podcastu?
  • Co tam będę umieszczał?
  • Czy moja prywatna strona nie wystarczy?
  • Przecież ludzie słuchają podcastów w aplikacjach, więc po co mi strona?

To tylko niektóre z pytań, które kłębiły mi się wówczas w głowie. 

Dlatego postanowiłem podejść do tego tematu metodycznie i przeanalizować po kolei co mi daje strona podcastu, a co mi daje jej brak. 

Branding

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy - brandingu podcastu. 

Dlaczego nie pod własnym nazwiskiem?

Taka opcja nawet mi nie przeszła przez głowę - nikt mnie nie zna. 

Nie jestem Bartkiem Węglarczykiem z Onetu, czy Chrisem Duckerem, żeby nazwać podcast “Piotr Stasiak podcast”. Zobaczyłbyś coś takiego i pierwsze pytanie by brzmiało: “A kim on jest?!”

Dlatego wiedziałem, że muszę znaleźć nazwę, która będzie uniwersalna, ale również czytelna.

Węglarczyk o serialach podcast
Węglarczyk o serialach

Grafitowe Studio

Dlatego mój podcast postanowiłem nazwać Grafitowe Studio. Głównie ze względu na to, że moje domowe biuro/studio ma grafitowe (prawie czarne) ściany. Oraz dlatego, że słowo “studio” kojarzy się bezpośrednio z procesem kreatywnym i twórczym. Miałem zatem nadzieję, że już nazwa zasugeruje, o czym jest podcast.

OK, nazwa jest, zatem co dalej?

Kolory / fonty

Mogłem zdecydować się stworzyć zupełnie nowy brand i promować go w sieci. Jednak wiedziałem, że zakładam podcast, w celach biznesowych. Chciałem, żeby pomógł mi dotrzeć do moich potencjalnych odbiorców. Zatem to logiczne, żeby branding podcastu był spójny z moim brandingiem. 

Dlatego kolory i fonty są takie same na mojej stronie, jak w i identyfikacji podcastu (a także w identyfikacji mojego kanału na YouTube).

Co będę umieszczał na stronie podcastu

Czyli jak widziałem strukturę strony podcastu.

Player podcastu

Niby wszyscy słuchają podcastów w Apple podcast, Spotify, Stitcher, czy innych aplikacjach podcastowych, ale skoro hosting pozwala na umieszczane playera podcastu na własnej stronie, to dlaczego z tego nie skorzystać - zawsze dodatkowa opcja do odsłuchania.

Notatki do odcinka

Warto opisać o czym jest odcinek, oraz podać linki do wspominanych narzędzi, książek, osób, artykułów, plików do pobrania, itp. Znowu, można to zrobić bezpośrednio na hostingu podcastu i wyświetlić w Apple podcast. Ale czemu nie pójść o jeden krok dalej i nie zaprezentować tych danych na własnej stronie? Na pewno użytkownikowi będzie łatwiej pobrać pliki, czy klikać w kolejne linki ze strony otwartej w zakładce (na telefonie lub na komputerze), niż przeskakiwać pomiędzy aplikacją podcastową, a przeglądarką. 

Wersja do czytania

Dzięki narzędziu HappyScribe konwersja podcastu do wersji pisanej stała się dużo prostsza. Co za tym idzie, można opublikować treść podcastu w wersji do czytania - dla tych, którzy chcą, lub wolą w ciszy i na spokojnie przestudiować kontent. 

Strony informacyjne

Oprócz stron z treściami podcastowymi, potrzebowałem podstrony informacyjne:

  • o mnie
  • kontakt
  • opcjonalnie podstrona z ofertą do współpracy

Zatem standardowa ilość treści.

Mam prywatną stronę, czy ona nie wystarczy?

Jako projektant, mam własną, personalną stronę www, na której przedstawiam swoją ofertę, poprzednie projekty, oraz publikuję blogi (okazjonalnie). Moja strona widnieje pod moim nazwiskiem i pod własnym nazwiskiem działam w sieci. 

Działam solo, więc nie widziałem sensu tworzyć generycznego brandu, który mógłby sugerować, że jest mnie więcej. 

Zatem, czy taka strona wystarczy do promocji mnie i podcastu?

Jeśli tak, to jak połączyć personalny branding z brandem podcastu?

Cel

Moim nadrzędnym celem było przyprowadzenie potencjalnym klientów do mojej strony. Moja wizja zakładała, że jeśli potencjalny klient posłucha odcinka podcastu i będzie chciał zobaczyć notatki do odcinka, trafi na dedykowaną podstronę odcinka. Stąd już krótka droga, żeby przeskoczyć do podstrony “O mnie” lub do “Oferty”, oraz “Kontaktu”, żeby nawiązać współpracę. 

SEO strony

Gdybym zdecydował się założyć osobną stronę dla podcastu, to wszystkie treści publikowane w podcaście, kierowałyby do strony podcastu. Co za tym idzie - moja personalna strona, na której rozwoju mi zależy, nie generowałaby takiego ruchu jaki chcę.

Skoro podcast miał mi w tym pomóc, logiczne się wydawało, że podcast powinien znajdować się na mojej personalnej stronie, a nie osobno.

Plusy strony podcastu

SEO

Publikowanie powyższych informacji na stronie wpłynie pozytywnie na SEO strony. Zawarte słowa kluczowe będą pojawiać się w wyszukiwarce. 

Marketing

Użytkownicy będą trafiać na stronę podcastu, żeby pobrać pliki, a to daje możliwość rozbudowania listy mailingowej. 

Social media

Publikując i promując treści z podcastu w social mediach, możesz linkować do swojej strony - bezpośrednio do odcinka, a to oznacza, że użytkownik zawsze trafi tam gdzie chcesz, gdzie masz kontrole nad tym co publikujesz i jak to przedstawiasz.

Twoja strona, to jedyne Twoje własne miejsce w internecie

To słowa Chrisa Duckera, z którymi zgadzam się w 100%. Social media są własnością wielkich firm, od których “widzi mi się” zależy, czy Twoje treści się w nich pojawiają, czy nie. Jeśli zatem nie masz strony podcastu, to jedyne miejsce, w którym on fizycznie jest - to hosting podcastowy. 

Wówczas wszystkie linki kierują tam, a Ty nie masz kontroli nad UX i wyglądem swojego hostingu. 

Chris Ducker podcast Youprener.fm
Chris Ducker, Youprener.fm podcast

Minusy strony podcastu

Koszt

Stronę podcastu trzeba zaprojektować i zbudować. A to kosztuje. 

Możesz skorzystać z darmowych narzędzi i taniego szablonu, ale wówczas, ryzykujesz doświadczeniem użytkowników oraz narażasz się na ataki z zewnątrz. Zatem jeśli chcesz to zrobić porządnie, to trzeba będzie zapłacić. 

Sugeruję użyć Webflow, który pozwala na zbudowanie strony takiej jaką chcesz i potrzebujesz.

Czas

Nawet korzystając z HappyScribe tworzenie transkrypcji podcastu to żmudne i czasochłonne zajęcie. Możesz zlecić transkrypcję firmie/osobie zewnętrznej, ale wówczas - patrz punkt powyżej - pojawia się koszt.

Poza tym stroną trzeba się zajmować, doglądać jej na bieżąco, żeby mieć pewność, że wszystko działa jak należy. 

Mała wielka firma podcast, Marek Jankowski
Mała Wielka Firma

Czy zatem warto mieć stronę dla podcastu?

Odpowiedz na to pytanie, jak zwykle, brzmi “to zależy”.

Jeśli prowadzisz biznes i Twój podcast jest narzędziem tworzenia treści, tak jak blog, który ma za zadanie budować Twoją pozycję eksperta w sieci, to wówczas jak najbardziej - załóż stronę dla podcastu.

Jeśli natomiast Twój podcast jest zabawą, robisz to dlatego, że masz ochotę i nie zależy Ci na budowaniu marki podcastu, lub marki osobistej, to wówczas możesz odpuścić sobie stronę podcastu.

Osobne pytanie brzmi, czy zakładać osobną domenę dla podcastu, czy umieścić go na swojej aktualnej stronie firmowej. Tutak znowu - to zależy.

Jeżeli budujesz markę podcastu, lub jeśli nie masz aktualnej marki osobistej/firmowej, to tak - załóż stronę podcastu na własnej domenie (np. Mała Wielka Firma).

Jeżeli masz własną markę osobistą, lub firmową i podcast ma być narzędziem kontentowym / marketingowym to możesz włączyć podcast do swojej strony, tak jak masz blog. Dodatkowo, możesz wykupić domenę z nazwą podcastu (jeśli podcast nazywa się inaczej niż Twoja marka) i przekierować ruch z domeny podcastu do swojej strony, gdzie trzymasz podcast.

Na zakończenie

Zapraszam do słuchania mojego podcastu Grafitowe Studio we wszystkich aplikacjach podcastowych, oraz na mojej stronie tutaj. Natomiast jeśli wpiszesz w przeglądarce grafitowestudio.com, to też mnie znajdziesz.