Zaczynając współpracę z designerem nad projektem Twojej strony, będziesz musiał przygotować kilka rzeczy dla niego. Im szybciej przekażesz potrzebne pliki i dane, tym szybciej projektant rozpocznie projekt.

OK, ale co potrzebujesz przygotować przed rozpoczęciem projektu.

Dowiedzmy się.

Branding

1. branding

Niezależnie od tego, czy jesteś na początku swojej przygody przedsiębiorcy i będzie to Twoja pierwsza strona, czy pracujesz nad redesignem starej strony, raczej na pewno masz już przygotowany branding. 

Jeśli nie, zatrzymaj się teraz i zleć zaprojektowanie brandingu.

Strona internetowa jest wizytówką online Twojej firmy. Zatem branding jest niezwykle istotny — musi być czytelny, tak, aby łatwo było rozpoznać, że to Twoja strona. Dlatego przygotuj Twojemu projektantowi strony zestaw kolorów, których Twoja marka używa. 

Kolory

Zazwyczaj paleta kolorów strony internetowej jest dużo szersza niż paleta brandingu, ze względu na to, że dochodzą elementy UI, które należy odpowiednio pokolorować.

Oprócz podstawowych barw twojej marki do strony www potrzebujemy dodatkowo:

  • Kolory tekstu
  • Kolory akcentów
  • Kolory tła
  • Kolory wiadomości (błędu i sukcesu)

Załóżmy, że Twoja marka używa 3 kolorów: granatowy, biały i różowy. Twoje logo zostało przygotowane w tych 3 wersjach kolorystycznych i kombinacjach tych barw. Wszystkie twoje publikacje w social mediach wykorzystują te 3 kolory.

Zatem projektant ich użyje, oraz może dodać kolory współgrające, żeby zbudować bazę dla twojej strony. 

Logo

Logo to podstawa i Twoja strona nie może się bez niego obyć. Dlatego obowiązkowo prześlij projektantowi swoje logo. Najlepiej jeśli będzie ono w formacie SVG lub EPS. Jeśli nie masz, to prześlij pliki PNG w kilku wersjach kolorystycznych i na transparentnym tle. Logo w formacie JPEG się nie nada, ponieważ pliki JPEG generują tło (np. białe).

Pamiętaj, im wyższa jakość pliku, tym lepiej. 

Fonty

2. Fonty

Bardzo możliwe, że projektując branding, otrzymałeś od swojego designera zestaw fontów do użycia w swojej komunikacji i teraz wykorzystujesz je np. w grafikach i reklamach na social mediach, w video, lub prasie. Prześlij te fonty projektantowi strony, żeby sprawdził możliwość użycia ich na stornie. W ten sposób komunikacja Twojej marki pozostanie spójna. To istotne, żeby marka wyglądał spójnie we wszystkich kanałach. Jednakże fonty, które używasz w komputerze do swoich reklam, niekoniecznie będą się nadawały na stronę. Muszą mieć dostępne tzw. wersje webowe. Projektant strony zajmie się tym dla ciebie.

Jeśli nie masz fontów swojej marki, a w reklamach i postach wykorzystujesz różne fonty, jest to dobry moment na to, żeby ujednolicić ten element twojej marki. Projektant na podstawie rozmów z tobą, badania twojej grupy docelowej, i pozycji marki dobierze zestaw fontów identyfikujących twój brand.

Zdjęcia

3. Zdjęcia

Stylistyka i rodzaj zdjęć/grafik również mogą być ustalone podczas budowania brandingu dla Twojej firmy. Zatem bardzo możliwe, że dysponujesz już bazą fotografii/ilustracji, lub chociaż listą wytycznych, jakie zdjęcia wykorzystać.

W obu przypadkach przekaż je projektantowi.

Natomiast niezależnie od tego czy jesteś firmą usługową, lokalem gastronomicznym, czy sklepem, najlepiej jeśli posiadasz własne zdjęcia, zrobione dla ciebie przez fotografa, dobrze przedstawiające twój lokal, produkt, pracowników, zadania, które wykonujesz. Takie zdjęcia budują wiarygodność marki. 

Ludzie nauczyli się już rozpoznawać zdjęcia stockowe i nikt nie uwierzy, że trójka szeroko uśmiechniętych młodych ludzi w super skrojonych garniturach w wielkim przeszklonym biurowcu na 60. piętrze, trzymających MacBooki z zasłoniętym logo Apple to naprawdę Twój zespół. 

Ostatnimi laty turbo popularne stały się serwisy typu Unsplash, Pexels. Zdjęcia publikowane tam są bardziej naturalne, a więc bardziej wiarygodne. Jednak często oscylują dokoła tematów aktualnych dla millenialsów. Mogą nie pasować do twojego brandu, czy branży. 

Jeśli nie masz własnych zdjęć, zatrudnij fotografa. Lub zapytaj swojego projektanta, czy on świadczy takie usługi. Sam na przykład zajmuję się video, więc mogę zrobić zdjęcia i film dla twojej firmy na stronę.

Produkty

Jeśli prowadzisz sklep e-commerce, to zdjęcia produktów są obowiązkowe. Nie da się sprzedać czegoś w sieci, bez pokazania jak to wygląda. 

Restauracja

Zdjęcia twojego lokalu budują świadomość lokalizacji i sprawiają, że klienci chcą tam przyjść. Więc nie szukaj żadnych stockowych fotografii ładnych stolików, tylko zrób zdjęcia twojej sali, kuchni, lady, kelnerów i barmana, a przede wszystkim jedzenia.

Więcej o tym jak projektować stronę dla restauracji, posłuchaj w odcinku 3 mojego podcastu Grafitowe Studio.

Teksty

4. teksy

Da się zaprojektować stronę, nie mając jeszcze gotowych tekstów. Projektant użyje wówczas wypełniaczy – tzw. Lorem Ipsum. Ale nawet wtedy dobrze by było, żeby wiedział, co chcesz powiedzieć na swojej stronie. 

Natomiast dużo lepiej i bardziej naturalnie projektuje się na gotowych tekstach. 

Dlatego, w miarę możliwości, przygotuj projektantowi teksty, które chcesz umieścić na stronie, lub chociaż zarys tego co chcesz powiedzieć. Nawet jeśli nie będzie to do końca spójne i poprawne językowo, projektant może pomoc ci napisać lub poprawić te teksty tak, żeby brzmiały dobrze. Lub zleci to copywriterowi. 

Mogę pomóc, jeśli potrzebujesz pomocy przy tworzeniu treści na stronę, czy haseł 

Dostęp do domeny/hostingu

5. dostęp do hostingu/domeny

Jeśli masz już stronę, to masz hosting i domenę. Bez nich strony nie ma.

To może być oczywiste, ale dla rozwiania wszelkich wątpliwości: hosting to serwer, na którym Twoja strona jest umieszczona, a domena to adres www, który kieruje do Twojej strony na hostingu.

Żeby projektant mógł zbudować ci nową stronę, będzie potrzebował danych do twojego hostingu i domeny. Potrzebuje tych danych, żeby móc wrzucić nową stronę na serwer. A być może będzie chciał zmienić hosting, lub przenieść domenę do innego dostawcy. 

Budując stronę w Webflow, można wykorzystać bardzo szybki hosting dostarczany przez Webflow. To ułatwia pracę i poprawia wyniki w Google.

Posłuchaj odcinka 14 mojego podcastu, gdzie tłumaczę, dlaczego buduje strony w Webflow.

Jeśli jeszcze nie masz strony i dopiero budujesz pierwszą, to wówczas należy wykupić hosting i domenę. Do wyboru jest co najmniej kilkanaście firm oferujących domeny i hostingi. Ale ja sam korzystam z Google Domains. Kiedyś używałem 123-reg, ale przeniosłem wszystkie domeny do Google ze względu na łatwość obsługi. A dodatkowo korzystam z innych produktów Google, więc wszystko mam razem.

Do hostingu używam Webflow, bo tak jest najwygodniej i najszybciej.

Dane analityczne twojej starej strony

Jeśli do tej pory korzystałeś z Google Analitycs, sprawdzając działanie Twojej strony, to przekaż te informacje projektantowi. Pomoże mu to określić, jak użytkownicy zachowywali się na Twojej stronie.

Fajnie, jeśli dodatkowo używałeś Hotjar, CrazyEgg, albo FullStory do monitorowania zachować użytkowników. Jeśli nie, nie przejmuj się. Możesz zacząć teraz, testując nową stronę. 

Jeśli zbierzesz te wszystkie informacje, zapakuj je w ładne pudełko i wyślij do Twojego projektanta. Albo możesz przesłać je mailem, przez WeTransfer, albo wrzucić na Google drive. Ważne jest, żeby Twój projektant otrzymał te informacje i pliki, bo dzięki temu praca nad Twoją stroną będzie szybsza i prostsza. 

A jeśli masz więcej pytań odnośnie redesignu lub budowania nowej strony dla swojej firmy napisz do mnie maila, lub umów się na zdalną konsultację