Pół godziny to średni czas trwania odcinka serialu, wystarczający okres na ugotowanie obiadu po długim dniu pracy, czy lampka wina… To wreszcie tyle, ile mamy, żeby wstępnie przedyskutować Twój projekt.

Jako projektant muszę zrozumieć co potrzebujesz, zanim będę mógł Ci pomóc. Po to właśnie umawiamy się na wstępną 30 minutową konsultację. To jest najlepsze 30 minut jakie możesz wyrwać z kalendarza projektanta i to za darmo! Wykorzystaj więc ten czas dobrze.

Zatem, co Ci daje 30 minutowa konsultacja i co możemy w tym czasie osiągnąć? 

Zrozumienie Twojego problemu

Potrzebujesz zbudować nową stronę, lub przebudować obecną (tudzież, przeprowadzić kampanię marketingową, nagrać video, itp.) – to wiemy. 

Ale dlaczego?

Co Cię skłoniło do tej decyzji? Czy Twoja obecna strona (marketing, video) nie działa? Nowe leady nie wpadają? Strona nie konwertuje, nie sprzedaje? Klienci zostawiają produkty w koszyku? Startujesz z nowym biznesem i potrzebujesz się wypozycjonować?

Co to jest z czym przychodzisz i dlaczego?

Na początku konsultacji opowiadasz o swoim problemie, co daje możliwość projektantowi wejść w Twoje buty, zrozumieć komplikacje i utożsamić się z nimi. Dzięki temu projektant i Ty będziecie na tej samej stronie. 

Określenie budżetu

Jak każdy biznes, projektowanie kosztuje pieniądze. Musimy zatem określić jaki masz budżet przeznaczony na rozwiązanie swoich problemów i co można zrobić w tym limicie. 

Stąd spodziewaj się pytania o pieniądze. 

I tutaj nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Jest tylko Twoja odpowiedź. To Twój biznes i Twoje pieniądze, więc Ty musisz określić ile chcesz wydać na rozwiązanie swojego problemu. 

Spotkałem się z wieloma przypadkami gdy na pytanie o budżet otrzymywałem odpowiedź „Nie wiem”. I to jest ok! Ale lepiej będzie znaleźć odpowiedź.

Dlaczego?

To Twój biznes i Twoje pieniądze, więc Ty musisz określić ile chcesz wydać na rozwiązanie swojego problemu. 

Ponieważ wbrew temu, co możesz pomyśleć, projektant nie próbuje ściągnąć z Ciebie każdego funta (złotówki), tylko określić co można zrobić w tym limicie i czy może Cię zakwalifikować jako potencjalnego klienta.

Tak. Projektant szacuje na podstawie Twojego budżetu czy chce/może z Tobą pracować. Lub innymi słowy – czy to ile chcesz przeznaczyć na rozwiązanie swojego problemu, znajduje się w ramach czasowych i cenowych projektanta. 

Określenie budżetu pozwoli nakreślić zakres prac i możliwości 

Jeśli zdaniem projektanta, Twój budżet jest za niski w stosunku do Twojego problemu i jakiego efektu oczekujesz, to wówczas powie Ci o tym. I albo zasugeruje inne rozwiązania, albo przedyskutuje z Tobą możliwości działania w zakresie Twojego budżetu. Ostatecznie, podziękuje za spędzony czas na konsultacji i pożegnacie Cię oszczędzając sobie nawzajem czasu.

W końcu projektowanie to biznes tak samo jak Twój i czas projektanta kosztuje.

Tak, Ty masz problem, który chcesz rozwiązać. Ale tak samo, gdy klient pyta Ciebie o wycenę, Ty również nie chcesz pracować poniżej swoich kosztów. Projektant również określa czy praca z Tobą to satysfakcjonujący biznes. Na koniec dnia - oboje chcecie tego samego - sukcesu i zarobków. A projektant może Ci pomóc osiągnąć Twoje cele.

Oczywiście, możesz poszukać kogoś, kto wykona dla Ciebie zlecenie za pół darmo… Ale tak samo możesz założyć tanie (zużyte) opony do samochodu, kupić tani telefon, albo wybrać dwu-gwiazdkowy hotel na wakacje…

Przykład zastosowania wiedzy o Twoim budżecie w praktyce

Wstępne założenia

Załóżmy, że chcesz zbudować nową stronę. Masz do wydania na to £2,000. Strona ma sprzedawać Twoje mobilne usługi fryzjerskie. Na swojej liście życzeń i planów masz:

 • 4 podstawowe podstrony (główna, o tobie, zakres usług, kontakt); 
 • video promocyjne prezentujące ciebie i twoje usługi na stronę główną
 • do tego będziesz pisał blog, żeby tworzyć wartościowy kontent, który pomoże w pozycjonowaniu strony w Google (SEO); 
 • chcesz, żeby można było umówić się na spotkanie bezpośrednio na stronie;
 • planujesz zbudować listę mailingową, żeby utrzymywać stałych klientów blisko siebie;
 • oraz dawać im ebook z trendami fryzur w danym sezonie za zapisanie się do listy mailingowej. 

Brzmi jak fajny biznes i sensowny plan! Gratuluję! 

Ale jest poza budżetem. 

Dodatkowe elementy

Ponieważ do powyższej listy trzeba dodać kilka rzeczy, o który Ty, jako klient, niekoniecznie wiesz:

 • hosting, na którym będzie Twoja strona 
 • domenę (adres www)
 • bazę danych CMS (Content Management System), żeby móc tworzyć i publikować blog
 • projekt bloga i artykułu
 • subskrypcja w serwisie newsletterowym
 • połączenie formularza kontaktowego z newsletterem
 • projekt ebooka 
 • automatyzacja
 • subskrypcja w serwisie do rezerwacji spotkań (np. Calendly) i połączenie go ze stroną
 • ustawienie i automatyzacja procesu umawiania spotkań (potwierdzenie spotkania, wpis do kalendarza, przypomnienie o spotkaniu)
 • scenariusz video
 • produkcja video (zdjęcia i montaż)

Czym jest MVP

Co w takiej sytuacji? Czy to oznacza koniec marzeń o własnym biznesie?

Abolutnie nie! Właśnie po to masz tę konsultację z projektantem, żeby dowiedzieć się jakie są Twoje możliwości. I w przypadku powyżej mógłbyś rozbić projekt na etapy. W ten sposób uruchomisz biznes i zbudujesz stronę w budżecie do tego przeznaczonym, ale z ograniczoną funkcjonalnością. 

Strona zacznie pracować i zarabiać, a wtedy zainwestujesz zarobione pieniądze w rozbudowę strony i dodanie kolejnych funkcjonalności. 

W etapie pierwszym możesz np.:

 • zbudować stronę w Webflow i postawić ją na serwerze
 • podpiąć system do rezerwacji spotkań Calendly
 • przygotować kampanię social media, żeby promować Twój biznes

W etapie drugim:

 • zaprojektować ebook
 • podpiąć system do wysyłania mailingu (np. MailerLite) 
 • zbudować blog i zacząć publikować treści (żebyś miał o czym wysyłać newsletter)

W etapie trzecim:

 • nakręcić video na stronę (ze swoimi aktualnymi klientami), którzy staną się ambasadorami Twojej marki
 • mocno wykorzystać video w promocji Twojej marki

Takie podejście ma dodatkowy benefit – w świecie projektantów nazywamy to MVP (Minimum Viable Product) – czyli produkt, który przy minimalnej funkcjonalności pozwala na realizację działań. To pojęcie ze świata startupów i tyczy się głównie aplikacji, ale spokojnie można to zaimplementować do świata biznesu również.

Zwłaszcza, że jeśli chciałbyś zrobić wszystko za jednym zamachem, zajęłoby to za dużo czasu, zanim byłbyś gotowy do startu biznesu. A tak, krok po kroku, Twoja strona będzie się rozwijać wraz z Twoim biznesem.

A co, jeśli nie wiesz jak masz budżet

Rozumiem, że możesz nie wiedzieć ile kosztują usługi projektanta i ile musisz przeznaczyć na jego pracę. W takiej sytuacji zastanów się, ile Cię kosztuje Twój problem, ile tracisz miesięcznie pieniędzy przez to, że nie masz rozwiązania. Pomyśl, ile możesz zyskać zatrudniając projektanta do rozwiązania problemu. Ile zarobisz w skali roku korzystając z nowego rozwiązania. Masz liczbę?

Czy w tej sytuacji 20% planowanych rocznych zysków po wprowadzeniu rozwiązania jest warte pracy projektanta? Jeśli tak, to właśnie znalazłeś swój budżet.

Określenie następnych kroków

Gdy znamy już Twój problem, wiemy czego oczekujesz, oraz Twój budżet, następnym krokiem jest opracowanie wstępnego planu działania. Projektant zada Ci pytania:

 • o Twój deadline;
 • z kim będzie pracował (czy Ty jesteś osobą decyzyjną, czy może masz dedykowaną osobę/zespół marketingowy odpowiedzialny za kontakty z projektantem);
 • czy masz dostępne pliki logo, fonty (czcionki) i kolory brandowe;
 • czy masz zdjęcia teamu, zdjęcia/video/ilustracje do wykorzystania na stronie;
 • w ilu językach będzie strona;
 • czy masz gotowe teksty czy trzeba je napisać/zredagować;
 • kiedy chcesz zacząć projekt.

Szansa na zadanie pytań projektantowi

30 minutowa konsultacja to również szansa dla Ciebie na zadania pytań projektantowi. Cokolwiek Ciebie interesuje, co by chciał wiedzieć o jego pracy, stylu, procesie, to jest ten moment na zadanie pytania. 

Konsultacja to też czas dla Ciebie. To ty szukasz projektanta, więc upewnij się, że pomiędzy wami jest chemia, że się rozumiecie, czujesz, że możesz zaufać projektantowi. 

Nie traktuj tylko tego jak rozmowy o pracę. Nie będziesz szefem projektanta, tylko jego zleceniodawcą. Traktuj go jak partnera do rozmów, szanuj jego czas i pracę, a w zamian otrzymasz fantastyczny serwis. 

To tak jak z kelnerem – szanowany, pomoże Ci wybrać najlepszą butelkę wina do obiadu po ekstra cenie, poniżony - napluje Ci do talerza.

Co po konsultacji

30 minut minęło, czas się pożegnać i przejść do działania. Dla projektanta zazwyczaj pierwszym zadaniem po rozmowie z Tobą to przygotowanie oferty. Określi w niej listę zadań, które dla ciebie wykona, zakres czasowy i przewidywany koszt jego pracy. Tobie pozostanie tylko akceptacja oferty.

Stąd już tylko krok od przyszłej współpracy z Twoim projektantem.

A jeśli poszukujesz projektanta

Jeśli masz zadania/problem, który potrzebujesz rozwiązać i jesteś na etapie poszukiwania projektanta, umów się na 30 minutową konsultację ze mną. Znasz już mój proces i to czego możesz się spodziewać po naszej wstępnej konsultacji, więc będzie nam o tyle prościej.