Chcesz poprawić swoje kreacje w Canvie? Twoja okładka podcastu, reklama na FB, albo miniaturka na YouTube wyglądają kiepsko, ale nie wiesz czemu? Poznaj 7 zasad designu, które pomogą wynieść Twoje projekty z niebytu.

7 zasad designu

 1. Balans
 2. Kontrast
 3. Hierarchia
 4. Pusta przestrzeń
 5. Powtórzenie
 6. Układ
 7. Kolor

Percepcja

Na pewno widziałeś projekty (okładki, reklamy, grafiki), które wyglądały źle. Nie wiesz czemu, ale coś było w nich „nie tak”. Coś nie grało, powodowało, że nie podobał ci się ten projekt. Twoje przeczucie było dobre – te projekty prawdopodobnie nie podążały za 7 zasadami designu. 

Niezależenie, czy jesteś zawodowcem, czy dopiero zaczynasz; masz doktorat z Photoshopa czy surfujesz po Canvie, należy znać te zasady, bo one sprawią, że twoje projekty będą wyglądały lepiej.

A co znaczy „lepiej”? Jesteśmy wzrokowcami i jako tacy, oceniamy design, patrząc na niego. Twój mózg podpowiada, co Ci się podoba, a co nie. Podświadomie, szukasz czystego układu, czytelnych fontów, skomponowanych kolorów, ładnych dla oka detali. 

Jak poprawić swoje designy

Zasady projektowania mają dużo większe zadania, niż tylko sprawić, żeby rzeczy wyglądały ładnie. Design opowiada historię, pokazuje użyteczność, funkcję, angażuje odbiorców. 

Zatem, zanim zaczniesz kolejny projekt, zapamiętaj poniższe 7 zasad.

Balans

Balans zachodzi wówczas, gdy elementy designu są dla siebie przeciwwagą
Balans zachodzi wówczas, gdy elementy designu są dla siebie przeciwwagą

Kompozycja ma bardzo silne konotacje z fotografią. Gdy robiąc zdjęcie, komponujesz kadr tak, żeby zdjęcie zachowało balans. Również w projekcie, należy znaleźć równowagę. 

Jeśli po jednej stronie będzie więcej elementów, będzie „odczuwana” jako cięższa. To sprawia, że design wygląda nierówno, źle.

Żeby stworzyć zbalansowany design, musisz zrozumieć, co powoduje to poczucie wagi:

 • Kolor
 • Rozmiar
 • Tekstura

Dobrze zbalansowany design będzie miał elementy tak rozmieszczone, że stworzą pewnego rodzaju harmonię. To może być układ symetryczny, gdzie elementy rozłożone są idealnie proporcjonalnie.

To może być również układ asymetryczny, ale elementy są tak ułożone, że waga jednego dużego elementu jest przeciwwagą dla kilku innych, mniejszych.

Kontrast

Kontrast może być zarówno kolorystyczny, jak i ze względu na kształt
Kontrast może być zarówno kolorystyczny, jak i ze względu na kształt

Kontrast to jedna z najważniejszych zasad designu. Powoduje, że elementy wyróżniają się, wystają, zwracają uwagę. Kontrast jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala odbiorcy zrozumieć, jaka informacja jest najistotniejsza.

Przykłady kontrastu można mnożyć i na pewno sam spotkałeś się z wieloma:

 • Czarny i biały
 • Duży element i mały element
 • Font szeryfowy i bezszeryfowy
 • Długa cienka linia i krótka gruba linia

Kontrast jest jak znak drogowy, który pokazuje odbiorcy, co jest najważniejsze.

Hierarchia

Hierarchia określa kolejność ważności elementów designu
Hierarchia określa kolejność ważności elementów designu

Hierarchia ustala porządek. Określa kolejność ważności elementów designu i prowadzi oczy odbiorcy według zaplanowanej ścieżki. Bez hierarchii design będzie wyglądał chaotycznie, co będzie denerwujące dla odbiorcy, który nie wie, na co patrzeć.

Do zbudowania hierarchii możesz użyć kilku elementów:

 • Rozmiar — większy tekst oraz elementy przyciągają uwagę, zatem będą miały większe znaczenie w kreacji.
 • Kolor — nasycone kolory wyróżniają się bardziej i wpadają w oko. Zatem możesz wyróżnić element, na którym ci zależy, zwracającym uwagę kolorem.
 • Tekstura — dodanie tekstury do elementu, może pomóc wyróżnić dany element.

W ten sposób budujesz hierarchię i prowadzisz odbiorcę przez swój design, informując go o hierarchii ważności, zwracając uwagę na elementy, na których ci zależy.

Pusta przestrzeń

Pusta przestrzeń daje miejsce na oddech i wybrzmienie elementu designu
Pusta przestrzeń daje miejsce na oddech i wybrzmienie elementu designu

Pusta przestrzeń, w angielskim nazywana białą przestrzenią (white space) to ta strefa, opływająca twoje elementy. 

Ponieważ wcale nie musisz, a właściwie nie powinieneś, wypakowywać kompozycji elementami aż po ostatni piksel. W przeszłości spotkałem się z wieloma klientami, którzy za wszelką cenę chcieli powiększyć tekst, grafikę, lub logo, bo „przecież jest jeszcze miejsce”.

A tak naprawdę pusta przestrzeń pozwala elementom wybrzmieć. Zwraca uwagę na konkretny element, przykuwa wzrok, eliminuje przeszkadzajki, pozwala elementowi wybrzmieć.

Podam ci taki przykład z codziennego życia, żebyś lepiej zrozumiał ten koncept. Jeśli zaczynasz sprzątać kuchnię, brudna podłoga jest po prostu brudna. Ale gdy już skończysz i umyjesz swoje białe płytki, to jeden czarny okruch, śmieć, pająk albo winogrono automatycznie przykują twoją uwagę. 

Celowo też, nie nazywam tutaj pustej przestrzeni tak jak w języku angielskim, ponieważ ona wcale nie musi być biała. Kolor pustej przestrzeni zależy od twojego designu, stylu i konceptu. Jeśli projektujesz w ciemnych tonacjach, to pusta przestrzeń będzie np. czarna. 

Dobre użycie pustej przestrzeni pomaga zbudować balans i hierarchię. Kluczowe, tylko aby pusta przestrzeń otaczała element, na który chcesz, żeby odbiorca zwrócił uwagę. 

Powtórzenie

Powtórzenie koloru i kształtu
Powtórzenie koloru i kształtu

Świetnym sposobem, aby zbudować poczucie porządku i czytelności designu jest korzystanie z powtórzeń. Powtórzenie budujesz zarówno przez kolor, kształt, jak i słowa. To tworzy spójność designu, pewien wzór, szablon i pozwala umocnić przekaz.

Jednym ze sposobów zastosowanie powtórzeń jest branding. Powtarzalne obrazki, typografia, kolor pozwolą zbudować świadomość marki wśród odbiorców. 

Układ

Układ elementów designu perfekcyjnie spasowany
Układ elementów designu perfekcyjnie spasowany

Kiedy elementy designu nie są ułożone względnie siebie, tylko przypadkowo rozłożone w przestrzeni, w designie panuje chaos. Ułożone elementy budują poczucie porządku, ciągłości, tworzą profesjonalny i czysty design.

Ponadto ułożone względem siebie elementy pozwalają się odbiorcy skupić na istotnych informacjach, zamiast skakać wzrokiem z miejsca w miejsce.

Kolor

3 metody łączenia barw ze sobą na kole kolorów, kolory komplementarne, kolory analogowe, kolory triadyczne
3 metody łączenia barw ze sobą na kole kolorów, kolory komplementarne, kolory analogowe, kolory triadyczne

Teoria koloru może wydawać się skomplikowana, ale sądzę, że będziesz w stanie złapać podstawy koloru i stosować je w swoim designie.

Zatem skupmy się na 3 podstawowych metodach łączenia barw:

 • Kolory komplementarne – 2 kolory po przeciwnych stronach koła kolorów.
 • Kolory analogowe – 3 kolory obok siebie na kole kolorów.
 • Kolory triadyczne – zestaw kolorów rozłożonych równo między sobą na kole kolorów.

Zależnie od stylu designu, brandingu, wiadomości, którą chcesz przekazać, każda z tych metod może pomóc ci stworzyć wyróżniający się design. 

Praktyka czyni mistrzem

Ok, to było 7 zasad designu, o których powinieneś pamiętać kiedy tworzysz nowy projekt. Niezależnie, czy jest to projekt do druku, czy do internetu. Te zasady sprawdzają się uniwersalnie przy każdym projekcie: stronie internetowej, okładce podcastu, reklamie na Facebook, czy ulotce.

Najważniejsze jednak to abyś zwracał na nie uwagę, korzystając ze swojego programu do designu. Jeśli używasz Figmy, XD, Photoshopa, Affinity albo innego podobnego programu, masz absolutną wolność twórczą. 

Korzystając z szablonów w Canvie, zwracaj uwagę na te 7 zasad w szablonach, które wybierasz i poprawiaj szablony tak, żeby design był czytelny, znaczący i przekazywał wiadomość, którą chcesz.

A jeśli nie masz czasu samemu projektować swojej strony, lub potrzebujesz pomocy z nowym projektem dla swojej firmy, napisz do mnie.