Na pewno już wiesz, że video jest królem contentu, oraz, że powinieneś kręcić video swoich produktów, żeby poprawić doświadczenie użytkowników Twojej strony. Zastanówmy się zatem, jakie typy video możesz kręcić, żeby zwiekszyć sprzedaż swoich produktów. 

Zidentyfikowałem 5 typów/rodzajów video, które odpowiednio zrealizowane, pomogą ci sprzedać Twoje produkty. W wielu przypadkach, te same typy video będą pasować również do usług. 

Moje sugerowane typy video to:

  • film demonstracyjny
  • video z recenzją produktu
  • film porównawczy
  • video z referencjami
  • zabawne video

No to lecimy.

Typy video

Film demonstracyjny

Video demonstracyjne prezentuje sposób działania danego produktu. To może być popularny unboxing. Również, możesz nakręcić video, w którym opowiadasz o funkcjach i cechach danego produktu. Przedstawiasz w nim zalety, cechy, elementy wyróżniające go na tle konkurencji.

Ważne, abyś dokładnie pokazał detale i wszystko co jest istotne, z punktu widzenia potencjalnego klienta. 

Np. jeśli sprzedajesz plecaki, to wówczas pokażesz ile rzeczy zmieści się w środku plecaka, ile ma kieszeni, jak się zamyka, czy jest wodoodporny. Pokażesz regulacje pasków, wzmocnienia, jak wygląda pusty, a jak pełny. I opowiesz, czy jest wygodny.

Świetnym źródłem inspiracji tego typu video jest strona Peak Design. Ten producent plecaków i toreb, w każdym video, pokazuje i opisuje wszystkie detale swoich unikalnych produktów. 

Screenshot ze strony Peak Design prezentujący film demonstracyjny na stronie
Film demonstracyjny na stronie Peak Design


Również, produkty wielkogabarytowe, np. meble pozwalają na kreatywną demonstracje. 

Pokażesz wygląd, funkcje, detale materiału, cechy specjalne, a jeśli jest to kanapa, łóżko, czy fotel to opiszesz, czy jest wygodna. 

Dla inspiracji video meblowych zobacz stronę sklepu Made, oraz Twoje Meble.

Screenshot prezentujący film demonstracyjny na stronie made.com
Film demonstracyjny na Made.com

Screenshot prezentujący film demonstracyjny na stronie Twoje Meble
Film demonstracyjny na stronie Twoje Meble


Video z recenzją produktu

Tego typu video pojawiają się zazwyczaj na YouTube. Jako, że YouTube to druga pod względem popularności wyszukiwarka na świecie, jest świetnym miejscem do publikacji recenzji Twoich produktów. 

Możesz, albo poprosić tzw. influencera/youtubera, działającego w Twoim sektorze, o recenzje Twojego produktu, lub poprosić swoich klientów o nagranie, krótkich video recenzujących Twój produkt.

W pierwszym przypadku, jest to bardzo popularna opcja, jako, że YouTube to popularna platforma i mnóstwo ludzi szuka właśnie recenzji produktów tam. 

Natomiast Amazon stosuje video recenzje od swoich klientów. Nie są one super częste, ale zdarzają się i pomagają w decyzji zakupowej.

Również zdarza się, że klienci mają własne kanały na YouTube i decydują się na niezależne recenzje produktu, bez finansowania od firmy, dlatego, że np. dany produkt przypadł im do gustu.

Królem video recenzji w YouTube w sektorze tech jest Marques Brownlee, znany jako MKBHD. Ale mnóstwo innych Youtuberów również recenzuje produkty.

Screenshot z kanałem MKBHD
Kanał na YT Marques'a Brownlee


Przy video recenzjach, najważniejsze jest obiektywne podejście. Jeśli recenzujący nie lubi danego produktu, to powinien powiedzieć co mu się w nim nie podoba i dlaczego. Recenzja ma być przede wszystkim szczera. 

Film porównawczy

Jeśli Twój produkt jest podobny do produktu konkurencji, możesz zrobić video porównawcze. W nim, pokażesz różnice i podobieństwa pomiędzy oboma produktami, zaznaczając, dlaczego Twój jest lepszy.

Screenshot prezentujący video porównawcze na YouTube
YouTube pełen jest video porównawczych


Tego typu video również są częste na YouTube, gdy twórcy porównują dwa, lub więcej produktów między sobą. Dotyczy to również produktów cyfrowych, czy aplikacji.

Video porównawcze nie musi pokazywać tylko dwóch produktów i stawiać ich w kontraście. Również, możesz stworzyć listę np. 5 najlepszych produktów rozwiązujących dany problem, gdzie jednym z nim będzie Twój produkt. 

Porównujesz wówczas swój produkt do 4 innych, zaznaczając plusy i minusy każdego z nich. Dodatkowo, możesz określić, który z nich wydaje się najlepszy, który będzie doskonałym zakupem pod względem stosunku jakości do ceny, a który to bubel.

Video z referencjami

To rzadko spotykana forma i zupełnie nie rozumiem dlaczego. Video referencje to bardzo dobry sposób, aby pokazać Twoich klientów, którzy są zadowoleni z zakupu Twojego produktu i szczerze o tym mówią. 

Na swojej stronie masz zapewne recenzje od klientów, piszących że Twoje produkty są super, a obsługa klienta jeszcze lepsza. 

Ale gdyby te same osoby nagrały video, mówiąc to do kamery, wiarygodność ich referencji wrosłaby diametralnie. Tekst, każdy może napisać i w czasach fake-newsów, oraz kupowanych recenzji, klienci często przymykają oczy nad pisanymi referencjami. Dlatego, tak ważne stało się uwiarygadnianie pozytywnych komentarzy zdjęciem, imieniem i nazwiskiem (nazwą firmy w przypadku sektora B2B). 

Video wznosi referencje na wyższy poziom. Twój klient głośno mówi o tym, że kupił Twój produkt i jest z niego zadowolony.

Tego typu video będą się swietnie sprawdzać w przypadku firm usługowych, gdzie prezentacja video wykonanej usługi jest bardziej wizualna i łatwiejsza do zrozumienia niż tylko opis (np. referencje malarzy, czy elektryka). Zwłaszcza, jeśli pokaże się stan przed i po.

Screenshot prezentujący video  referencjami na stronie Invision
Invision prezentuje video z referencjami od swoich użytkowników

Dla przykładu zobacz video, które zrealizował Invision z firmami, które korzystały z ich aplikacji. 

Zabawne video

Tego typu produkcje wymagają już większego planowania, a często pełnego scenariusza i budżetu realizacyjnego.

Niemniej jednak warto zagłębić się w tę grupę ze względu na potencjalne benefity. 

Zabawne video, dobrze zrealizowane, ma szanse stać się viralem i wysłać firmę w kosmos popularności. Dlatego mnóstwo marek próbuje. Jednak to nie takie łatwe i niewielu się udaje. Nie ma gotowego przepisu na viral.

Z przykładów godnych wzmianki, sprawdź video Dollar Shave Club, oraz serię video Brand24.


Natomiast zabawne video znalazło swój dom zupełnie gdzie indziej. TikTok, wydawałoby się, że platforma dla dzieciaków, stała się miejscem bitwy marek na zabawne video. Tutaj kreatywność nie zna granic, a limit 15 sekund wymaga szybkiego i skutecznego opowiadanie historii.

Sam nie jestem fanem TikToka, być może ze względu na mój wiek, ale jeśli uważasz, że to platforma dla Ciebie, wykorzystaj jej potencjał. 

Alternatywnie, masz do dyspozycji Reele na Instagram. 

Gdzie publikować Twoje video

Zależnie od grupy docelowej, typu produktu, lub usługi, masz do dyspozycji co najmniej kilka kanałów dystrybucji swoich video.

Video demonstracyjne powinieneś umieścić na swojej stronie. Jeśli to video danego produktu, to musi być umieszczone na podstronie prezentującej dany produkt (czy to e-commerce, czy prezentacja produktu).

Video z recenzjami możesz umieścić na swojej stronie, przy prezentacji produktu, na swoim kanale na YouTube, na Facebook page, lub na Instagramie i LinkedIn.

Filmy porównawcze dodaj na YouTube, jako że tam będą ich szukać potencjalni klienci. Również, wpisując frazę w Google, Twój film na YouTube ma szanse się im pokazać.

Video z referencjami umieść na swojej stronie w dziale „O nas”, na stronie głównej, lub na stronie produktu. Dodaj je również w social mediach.

Zabawne video umieszczaj w internecie: TikTok, Instagram, YouTube to miejsca na tego typu treści. Raczej unikałbym publikacji takich video na swojej stronie, chyba że Twój branding to przewiduje.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz produkty, czy usługi, video jest rewelacyjnym sposobem prezentacji Twojej firmy. Wykorzystaj powyższe 5 typów video w swojej komunikacji z klientami, żeby wynieść swoje działania na wyższy poziom. 

Video jest królem contentu i raczej szybko korony nie odda.

Zachęcam cię do oglądania mojego kanału na YouTube, gdzie dzielę się wiedzą i poradami z zakresu designu, brandingu i video marketingu.

Jeśli podobał ci się ten artykuł, zapisz się na newsletter, aby nie przegapić żadnego nowego wpisu, podcastu, lub video.